Počelo obilježavanje Nedjelje borbe protiv tuberkuloze

Danas je i u Kozarskoj Dubici počela realizacija aktivnosti u okviru Nedjelje borbe protiv tuberkuloze koja se u RS obilježava  od 14. do 21. septembra pod motom “Znanjem suzbijamo tuberkulozu”.

“U skladu sa programom Crvenog krsta Republike Srpske u dubičkoj organizaciji distribuisali smo markice CK u svim školama,  a poslaćemo i u preduzeća , kako bi se obezbjedila određena sredstva za funkcionisanje humanitarnih aktivnosti u okviru naše organizacije,” kazao je Goran Gajić , sekretar Crvenog krsta Kozarska Dubica. On je dodao da će radnici Crvenog krsta ,  u okviru Nedjelje borbe protiv tuberkuloze  posjetiti oboljele od ove bolesti i uručiti im poklon pakete.

Prošle godine u Republici Srpskoj od tuberkuloze je oboljelo 306 lica, a posljednjih godina vidno je smanjenje broja oboljelih, podaci su Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske.

U  Kozarskoj Dubici oboljela su  četiri lica , tri muškarca i jedna žena, jedno lice je staro 44, a  ostali preko 65 godina.

Cilj obilježavanja Nedjelje borbe protiv tuberkuloze je podizanja svijesti stanovništva o ovoj zaraznoj bolesti, koja i dalje predstavlja zdravstveni problem u većem dijelu svijeta, te o značaju prevencije i pravovremenog liječenja.
Epidemiolog Instituta za javno zdravstvo Srpske Jela Aćimović napominje da je riječ o zaraznoj bakterijskoj bolesti uzrokovanoj bacilom tuberkuloze koji najčešće zahvata pluća.

Od tuberkuloze najčešće obolijevaju lica u direktnom kontaktu sa oboljelim, lica koje žive u kolektivnim i alternativnim smještajima sa lošim higijenskim uslovima, socijalno ugrožene kategorije stanovništva, djeca i starija lica, te lica sa oslabljenim imunitetom.

 Uprkos tome što je izlječiva, tuberkuloza je bolest koja se javlja epidemijski u većem dijelu svijeta i danas je najsmrtonosnija zarazna bolest.
Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije , oko 4.000 lica svaki dan u svijetu umre zbog ove bolesti, uglavnom u zemljama u razvoju, u siromašnim i marginalizovanim zajednicama.

Za ovu bolest postoje dijagnostički testovi i efikasni lijekovi, zahvaljujući kojima je između 2000. i 2015. godine spaseno 49 miliona života.