Istorijski čas o Septembarskim danima odbrane Kozarske Dubice
Već petu godinu u vaspitno-obrazovnim ustanovama u našoj opštini Boračka organizacija Kozarska Dubica organizuje istorijski čas posvećen događajima iz septembra 1995.godine, kada je u napadu regularne hrvatske vojske naša opština za samo dva dana izgubila 44 stanovnika.
Istorijski čas se organizuje u okviru manifestacije Septembarski dani odbrane, na kojem učenicima o događanima 18. i 19. septembra 1995. godine govore aktivisti Boračke organizacije opštine Kozarska Dubica, koji su bili direktni učesnici odbrane grada.
U osnovnoj školi Sveti Sava, na istorijskom času kome su prisustvovali đaci devetih razreda, uvodnu riječ dala je nastavnik istorije i geografije Milena Milanović, a zatim su djeci govorili učesnici sudbonosnih septembarskih dana, Branko Pralica, Goran Mađaš i Janko Pralica . Branko Pralica je u to vrijeme bio zamjenik komandira Policijske stanice Kozarska Dubica i komandir Interventnog voda u Kozarskoj Dubici , a obavljao je i dužnost komandanta bataljona posebnih jedinica policije Prijedor.
„ Bitno je da djeca znaju šta se dešavalo 1995.godine, da su stradale nevine žrtve upadom hrvatske vojske koja nije štedjela ni djecu ni odrasle , te da nam je neprijatelj bio isti kao 1914. i 1941.godine,“ kazao je Pralica. On je podsjetio da je 18.septembra u 10 časova počelo granatiranje Kozarske Dubice , da je toga dana palo oko 4.000 granata , te da je grad bio razoren.
„Mi smo zaustavili taj napad hrvatske vojske u reonu tadašnje tekstilne industrije Knežopoljka , a drugi napada 19.septembra u reonu Donje Gradine. U svojim namjerama neprijatelj nije uspio jer su vojska , policija i stanovništvo odbarnili Kozarsku Dubicu , a time i zapadne granice RS“, istakao je Branko Pralica.
Učenica devetog razreda OŠ „Sveti Sava“ Vanja Majstorović o napadu na Kozarsku Dubicu 1995.godine saznala je od roditelja , ali i u školi, te je njena želja da se rat više nigdje i nikome ne desi.
Kao domaćin direktor OŠ „Sveti Sava“ Bogdan Marelj kazao je da su istorijski časovi korisni za djecu kako bi saznali šta se dešavalo u njihov bližoj istoriji. „Pored civilnih žrtava koje smo imali u septembru 1995.godine, naša škola je pretpjela direktnu štetu, jer je u granatiranju pogođen objekat škole , pa je i to jedan od razloga da djeca znaju šta se tada dešavalo i da spoznaju istinu o našem otadžbinskom ratu“, izjavio je Marelj.
Istorijski časovi održani su danas u Srednjoškolskom centru “Nikola Tesla” , u osnovnim školama Vuk Karadžić u gradu i u Demirovcu , te u školama Majka Knežopoljka u Knežici i Međuvođu.