U Spomen području Donja Gradina prošle godine 12.685 posjetilaca
Javnu ustanovu Spomen-područje Donja Gradina u prošloj godini posjetilo je 12.685 posjetilaca, saopšteno je iz te ustanove.
“Najviše posjeta bilo je u mjesecu aprilu kada je održan niz aktivnosti povodom obilježavanja sjećanja na žrtve koncentracionog logora Jasenovac i njegovog najvećeg stratišta Donje Gradine”, navodi se u saopštenju.
Iz ove ustanove podsjećaju da je tim povodom održana radionica za srednjoškolce iz Kozarske Dubice i Prijedora, sproveden konkurs za najbolje likovne i literarne učeničke radove o temi “Jasenovac”.
U Domu kulture u Kozarskoj Dubici održana je Memorijalna akademija, a pomen i parastos, kojem je prisustvovalo 6.000 posjetilaca, te brojne domaće i inostrane delegacije, služeni su u Donjoj Gradini.
Spomen-područje Donja Gradina u prošloj godini posjetila je delegacije iz Nižnjeg Novgoroda na čelu sa episkopom gorodeckim i vetluškim Avgustinom, delegacija Stejt departmenta za pitanja holokausta na čelu sa Tomasom Jezdgerdijem, izaslanik za pitanja holokausta Vlade Ujedinjenog Kraljevstva sir Erik Pikls, šef Misije OEBS-a u BiH DŽonatan Mur, Udruženje Roma Kali Sara iz Zagreba, djeca sa Kosova i Metohije, iz Sidneja drugi.
U Spomen-području Donja Gradina održan je i edukativni seminar za profesore, koji je organizovan u saradnji sa Republičkim pedagoškim zavodom i Memorijalnim centrom Jad Vašem iz Jerusalima.
Izdavačka djelatnost ustanove u 2017. godini obogaćena je sa dva nova naslova – Knjiga iz tišine autora Tanje Tuleković, te treći broj naučno-stručnog časopisa “Topola”.
Ovi naslovi su promovisani na Međunarodnim sajmovima knjige u Banjaluci i u Beogradu.
U prošloj godini promovisana je i knjiga “Draksenić 1941-1945. godine” u Beču i Lincu, te uvrštena u bibliotečki fond Memorijalnog muzeja u Vašingtonu kao i u Jad Vašemu.
Uporedo sa izdavačkom djelatnošću raste i bibliotečki fond Javne ustanove Spomen-područje Donja Gradina.
Riječ je o specijalizovanom fondu sa ukupno 727 knjiga – o Drugom svjetskom ratu, Nezavisnoj Državi Hrvatskoj, Jasenovcu, zločinu, genocidu i holokaustu, koji je na raspolaganju i spoljnim saradnicima.
Ustanova je i u 2017. godini nastavila inicijativu za prikupljanje fotografija, predmeta i dokumenata putem javnog poziva kao i verbalnih svjedočanstava od kojih je jedno i objavljeno u trećem broju časopisa “Topola”.