Održano predavanje o šljivinoj osici

Odjeljenje za privredu i poljoprivredu opštine Kozarska Dubica i prijedorska kancelarija Resora za pružanje stručnih usluga u poljoprivredi Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS organizovali su danas predavanje za voćare.

Tema trećeg predavanja u okviru Zimske škole za poljoprivrednike bila je „šljivina osica – biologija, monitoring i strategija suzbijanja“, a predavač docent doktor Branimir Nježić s Poljoprivrednog fakulteta u Banjaluci.

On je rekao da je šljivina osica dobro poznata našim proizvođačima i da je na ovom prostoru prisutna jako dugo,ali i da se pravovremenim mjerama zaštite veoma uspješno suzbija.

To je štetočina koja se pojavljuje na početku vegetacije, naglo sa cvjetanjem šljive, polaže jaja u osnovi cvjetova, iz kojih se izliježu larve i one ubrzo napadaju mlade plodove završavajući ciklus krajem maja, tako da se često desi da šljiva dobro cvjeta , ali da plodova nema, pojasnio je Nježić .

On je rekao da se u našim uslovima primjenjuju hemijske mjere suzbijanja i da je ključna primjena tih sredstava u pravo vrijeme, a pravi trenutak je u vrijeme opadanja latica.

Integralni način proizvodnje je postao standard u Evropskoj uniji i on zahtijeva primjenu svih drugih mjera prije hemijskih mjera suzbijanja, među kojima je i utvrđivanje praga štetnosti, dodao je Nježić koji je danas govorio i o biološko- organskoj proizvodnji šljive koja kod nas još nije zaživjela.

Miro Krnjajić iz opštinskog Odsjeka za poljoprivredu je podsjetio na projekat “revitalizacije šljive ” zahvaljujući kojem je 2009. i 2010.godine 28 proizvođača u Kozarskoj Dubici šljivom zasadilo 32 hektara.Uz opštinske i subvencije resornog ministarstva proizvođači su u prvoj godini projekta sadnice dobili besplatno , a u drugoj godini projekta su snosili 30 odsto od ukupne cijene sadnica.

Slobodan Bukva iz Brekinje je jedan  od proizvođača koji su u proizvodnju šljive krenuli upravo zahvaljujući  tom projektu.Prije sedam godina zasadio je hiljadu sadnica šljive na jednom hektaru i zadovoljan je prinosom,ako se izuzmu godine kao što je prošla u kojoj je mraz odnio većinu roda.

Pod intenzivnim zasadima šljive u Kozarskoj Dubici sada je oko 80 hekatara ,a s obzirom na podsticaje za sadnju ove voćke, otkupljivače u neposrednoj blizini i najavljenu gradnju skladišnih kapaciteta za očekivati je da će se površine pod šljivom povećati.

Današnjem predavanju prisustvovali su i učenici poljoprivredne škole Srednjoškolskog centra”Nikola Tesla”.