Promovisana knjiga “Da se ne zaboravi” autora Miloje Misirače

„Da se ne zaboravi“ , Kozarska Dubica u otadžbinskom ratu 1991.-1995., naziv je knjige autora Miloje Misirače, koja je večeras promovisana u Domu kulture. U prisustvu brojnih Dubičana uvodnu riječ na promociji dali su Rade Pralica i Branko Barać , pripadnici komandnog kadra dubičke brigade.

„Prije dvije godine odlučio sam da zapišem dubičku epopeju iz otadžbinskog rata na ovim prostorima. Dubica je  zaslužila da se ovo zabilježi, jer je po mojoj ocjeni dala jedan od najznačajnijih doprinosa odbrani RS , a posebno u završnici rata“, kazao je autor knjige. On je rekao da je naslov knjige simboličan i da govori o tome  da se ne zaboravi doprinos boraca 11.dubičke brigade  u otadžbinskom ratu.  „ Tekst sam namijenio svojim saborcima i poginulim i stradalim u otadžbinskom ratu iz naše opštine i time sam htio da im se odužim , jer mislim da su to zaslužili od mene kao komandanta koji je komandovao i sa njima se borio“, naglasio je Misirača.

Misirača je istakao da čitalac iz knjige može da sazna uzroke sukoba na ovim prostorima , te da prati put 11.dubičke brigade i naših boraca od početka do kraja rata , a koji su časno izvršili zadatak i Dubicu stavili na mjesto koje joj pripada u stvaranju Republike Srpske.

Knjiga „Da se ne zaboravi“ ima oko 800 stranica , sa više od 250 ilustracija i fotografija , te fotografije poginulih boraca.

Recenzent Milan Bokan kazao je da je ova knjiga  značajn kao dokument , a njena građa ukazuje ne samo na kulturološki , nego i na vaspitni i prosvjetarski značaj.  „Moramo znati više o našim vjekovnim podvizima, posebno na prostorima Potkozarja, Knešpolja i Pounja , jer to je područje koje je vječito „krvarilo“, uvijek je iznova lila krv za slobodu i uvijek je pobjeda i sloboda izvojevana“ kazao je Bokan.

Rade Pralica , koji je u 11.pješadijskoj brigadi bio pomoćnik komandanta Misirače rekao je da je značaj ove knjige baš u tome, kako naslov kaže, da se ne zaboravi sve ono  što su borci te jedinice  dali u otadžbinskom ratu za stvaranje Republike Srpske.

Branko Barać, pripadnik komandnog kadra u brigadi kazao je da knjiga obiluje fotografijama , ali da  mnogo veći značaj  imaju dokumenti koje je sačuvao autor knjige i sada ih prezentovao.  „Pred sobom imamo jednu izuzetnu knjigu u kojoj je priča potkrijepljena sa mnogo dokumenata , ratnih dnevnika , naredbi  i ostalih dokumenata iz komande brigade“, naglasio je Barać , te dodao da knjiga ima oko 10 hiljada raznih podataka , pa je u tome njena izuzetna  vrijednost.

Miloja Misirača se kao starješina JNA 7.januara 1993.godine , kao dobrovoljac stavio na raspolaganje Glavnom štabu VRS. Od  avgusta 1994.godine bio je na dužnosti komandanta 11. pješadijske (dubičke) brigade do kraja rata u činu pukovnika JNA i Vojske Jugoslavije.