Delegati Interparlamentarne skupštine pravoslavlja u Donjoj Gradini
Delegati Interparlamentarne skupštine pravoslavlja iz Republike Srpske, Srbije, Hrvatske, Crne Gore na čelu sa članom Generalnog Sekretarijata Strahinjom Bulajićem posjetili su danas Spomen-područje “Donja Gradina” u Kozarskoj Dubici, gdje su položili vijenac i odali poštu svim žrtvama logora Jasenovac i njegovog najvećeg stratišta u Donjoj Gradini.
Poslanik iz Skupštine Crne Gore Budimir Aleksić i član Interparlamentarne skupštine pravoslavlja izjavio je da je vrlo važno da svi Srbi, ne samo njihovi predstavnici, dolaze na ovakva stratišta i znaju istoriju svoga stradanja.
“Mi smo jedini narod u Evropi koji je u dvadestom vijeku preživio tri genocida, u Prvom svjetskom ratu, u Drugom svjetskom ratu i posljednjem ratu devedesetih kada je sa svojih vjekovnih ognjišta protjerano dvjestopedeset hiljada Srba”, rekao je Aleksić i naglasio da je važno sačuvati kulturu sjećanja.
On je dodao da istinu o stradanju treba prenositi, a da institucionalnu kulturu sjećanja treba da sprovode naše države Srbija i Republika Srpska jer se danas negira broj žrtava u Jasenovcu i projekat genocida koji je sproveden. “Važno je da naša politička, kulturna i naučna elita radi na tome da se istina čuva i obznanjuje da bi je znale naše buduće generacije”, poručio je Aleksić.
“Naš cilj je da Republika Srpska bude stalna članica Interparlamentarne skupštine pravoslavlja jer bi na takav način poslali poruku da Republika Srpska ima neke karakteristike državnosti”, izjavio je član Interparlamentarne skupštine pravoslavlja Darko Banjac.
On je naveo da su članovi te skupštine danas u Donjoj Gradini položili vijence na spomenik žrtvama logora Jasenovac, a da će u okviru današnjih aktivnosti posjetiti Kozarsku Dubicu i manastir Moštanica.
“Ideja koja se javila na zadnjem zasjedanju Interparlamentarne skupštine pravoslavlja jeste da se okupe na jednom mjestu svi delegati iz Srbije, Crne Gore, Hrvatske i Republike Srpske i dogovore oko zajedničkog djelovanja u okviru tog tijela”, naveo je Banjac. On smatra da Srbi u tom neformalnom odboru treba da imaju jedan stav i jedan glas, te treba da nastupaju zajedno.
“Možemo zajednički da zauzimamo jedinstvene stavove po pitanju tema koje se kandiduju, iznositi i zajednički braniti naše teme i poručiti da Srbi imaju značajno mjesto u okviru Interparlamentarne skupštine. Nas pet kandidata smo mnogo jači kao jedan nego pojedinačno”, rekao je Banjac i dodao da je ta ideja danas ozvaničena u Banjaluci.
Član Interparlamentarne skupštine iz Hrvatske Dragan Crnogorac kazao je da će sigurno u narednom periodu imati više snage za djelovanje zbog ujedinjenja 4 zemlje što će im biti veliki oslonac u budućnosti u ovoj skupštini.
„Zahvaljujem se institucijama Srpske što smo mogli danas da imamo značajne razgovore i upoznamo predsjednika Narodne Skupštine RS o našem zajedničkom nastupu.Odali smo dužnu počast žrtvama Donje Gradine i to želimo i dalje da činimo, te pokrenemo i druga pitanja važna za naš srpski narod u ovom ključnom trenutku kada nas predstavljaju kao zvijeri, a u stvari se nad nama vršio zločin što dokazuje ovo mjesto ovdje“, konstatovao je Crnogorac.
Predstavnici Interparlamentarne skupštine pravoslavlja iz Republike Srpske, Srbije, Hrvatske i Crne Gore pogledali su i izložbu „Koncentracioni logor Jasenovac 1941-1945“ koja je postavljena u Spomen- području nakon čega im je prikazan i film „A Bog je ćutao“ autora Sime Brdara.