Nasilje treba prijaviti, a žrtvi obezbijediti sigurnost, zaštitu i diskreciju
Udruženje građana „Putevi mira“ danas je bilo domaćin javne tribine o temi „Borba protiv stigmatizacije žrtava seksualnog nasilja“ koju je organizovala Fondacija Udružene žene Banjaluka, u saradnji sa Helsinškim odborom za ljudska prava iz Bijeljine, a u okviru kampanje „ 16 dana aktivizma borbe protiv nasilja nad ženama“, koja traje od 25. novembra do 10. decembra.
Nada Golubović, predsjednik upravnog odbora Fondacije Udružene žene Banjaluka osvrnula se na pozadinu ovog projekta i posljedice ratnih dešavanja na prostoru Bosne i Hercegovine.
Ona je istakla da na ovaj način žele da ukažu na problem o kojem u ꞌ16 dana aktivizmaꞌ gotovo da niko nije govorio i naglasila da je u toku rata u Bosni i Hercegovini bio velik broj civilnih žrtava, a među njima i osoba koje su seksualno zlostavljane o kojima se ne govori.
Mnoge žene i muškarci kojima se tokom rata desilo silovanje nikada o tome nisu progovorili i vrijeme je da se o tome počne govoriti, da se skine ta stigma i da mladi ljudi mogu da shvate da su to stvari koje ne smiju da se dozvole, istakla je Golubovićeva.
Ona je naglasila da tim ljudima treba da se pruži psihička podrška i pomoć porodice i društva.
Primarijus doktor Nada Latinović Matović, specijalista neuropsihijatar u Centru za mentalno zdravlje u Domu zdravlja „Kozma i Damjan“ je kazala da bi ovaj projekat trebao da rezultira zajedničkom platformom o postupanju sa žrtvama silovanja.
Ona je rekla da bi tako na praktičan način povezali ,uvezali institucije sistema koje mogu da pomognu žrtvi da ne trpi autostigmu, da ne trpi stigmu okoline,a da pritom ostane u jednom diskretnom krugu,tako da i žrtva zna da je zaštićena.
Zato je vrlo važno da prepoznamo nasilje, da prijavimo nasilje ,da procesuiramo nasilje, ali i da napravimo takvu platformu koja će obezbijediti žrtvi sigurnost, zaštitu i diskreciju.
Uvodničar na današnjoj tribini, stručni radnik Centra za socijalni rad Kozarska Dubica Senka Jujić je istakla da u evidenciji ovog centra nema slučajeva seksualnog zlostavljanja nad ženama.
Ona je naglasila da je najvažnije kod svakog vida nasilja , pa i seksualnog, da žrtva ne ćuti već o tome progovori i prijavi nasilnika.
Radom na nivou Republike Srpske i lokalnih zajednica, Fondacija Udružene žene i njeni partneri u projektu nastoje da se pruži podrška žrtvama kroz inicijative na smanjenju nivoa stigmatizacije onih koji su preživjeli seksualno nasilje, a koje treba da budu usmjerene na dugoročno rješavanje pitanja položaja žrtava seksualnog nasilja i podizanje nivoa svijesti građana o ovoj temi.