Pokazna rezidba kruške
Pokaznom vježbom orezivanja kruške u Kozarskoj Dubici je nastavljena Zimska škola za poljoprivrednike, koju zajedno organizuju Resor za pružanje stručnih usluga u poljoprivredi Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske,kancelarija Prijedor i opštinski Odsjek za poljoprivredu.
Kontrolom bujnosti kod kruške može se postići stabilan rod, rekao je stručni saradnik za voćarstvo u ovom resoru Mirko Jokić koji je dubičkim voćarima praktično pokazao kako bi trebalo orezati i formirati stablo kruške .
Jokić je u voćnjaku Brane Kosa u selu Vranovac okupljenim voćarima skrenuo pažnju na najčešće greške koje su evidentne u uzgoju kruške.
On je rekao da je problem što se tehnologija uzgoja i koncept rezidbe jabuke preslikava na krušku i voćari ne znaju kako uraditi rezidbu, jer ove dvije voćne vrste imaju različite podloge i zato različitu bujnost.
Prema njegovim riječima, osnovni problem u rezidbi kruške proističe zbog toga što je većina naših zasada kalamljena na podlogi divlje kruške i zbog toga ih karakteriše izrazito velika bujnost stabala.
Iz toga proizilazi i drugačiji pristup rezidbi kruške, koja po pravilu ne smije da bude oštra, to treba da bude jedna blaga rezidba rodnih nosača koji se obično ostavljaju nešto duži i blago se provociraju, ali se vodi i računa da se vađenjem pojedinačnih grana koje su starije kruška uvede u jedan ritam rodnosti, pojasnio je Jokić.
Vlasnik voćnjaka u kojem je izvršena pokazna rezidba kruške Brane Kos voćarstvom se bavi dugi niz godina , pod voćnim zasadima ima pet i po hektara, od toga 2,3 hektara kruške, jabuke oko dva hektara , dok je ostalo je pod trešnjom , breskvom i nektarinom.
Iako kruška na tržištu ima bolju prođu nego jabuka , ni ova voćka nema sigurno tržište.
U prošloj sezoni gotovo sav urod kruške je otišao za industriju , tako da mi nikada ne znamo šta će biti sa plasmanom našeg proizvoda, kazao je Kos i istakao da su voćari u stresu svih 12 mjeseci u godini.
Na početku čekamo hoće li biti mraza, poslije toga dolazi led, a onda nakupci, trgovci i tu nikada ne znamo kada ćemo dobiti novac i koliko, rekao je Kos.
Zbog svega toga ne planira širiti proizvodnju , obnavljaće postojeće zasade, jer za povećanje proizvodnje nema finansijsku računicu.
Voće je lakše proizvesti nego prodati , postižemo dobre prinose ,ali finansijskog efekta nema , pa voće odlazi u rakiju ,ističe ovaj voćar.
Prema zasađenim površinama ,kruška je druga voćna vrsta na području Kozarske Dubice , odmah iza jabuke , kazao je Miro Krnjajić iz opštinskog Odsjeka za poljoprivredu.
Kod 30-40 proizvođača kruška je zasađena na stotinjak hektara,uglavnom prevladava industrijska sorta viljamovka koja ide za preradu u voćne rakije i sokove, dodao je Krnjajić.
On je rekao da su u našoj opštinu prvi intenzivni zasadi kruške zasađeni u selima koja gravitiraju prema opštini Gradiška, Sjeverovcima i Bijakovcu, dok se ekspanzijom voćarstva od 2001.godine ova voćna vrsta raširila na cijelo područje opštine Kozarska Dubica.
Novih zasada sada nema , sadnja kruške stagnira što se tiče izvoza i tržišta, iako je njena prednost što može ići u preradu i ima malo veću cijenu od jabuke,tako da je od prošle godine vidljivo da je proizvođači u većoj mjeri prerađuju u rakiju, što je bolje nego da je daju ispod cijene , naglasio je Krnjajić
Nakon voćarskih , povrtarskih i ratarskih tema, Zimska škola za poljoprivrednike nastavlja se temama iz stočarstva.
„Uzgoj goveda u sistemu krava-tele“ naziv je predavanja koje će biti održano u srijedu ,27.februara sa početkom u 11 časova u velikoj sakupštinskoj sali .
Predavač će biti Saša Dragičević iz Resora za pružanje stručnih usluga u poljoprivredi pri Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske ,koje u Kozarskoj Dubici ,zajedno sa opštinskim Odsjekom za poljoprivredu, organizuje Zimsku školu za poljoprivrednike.