Udruženje građana “Putevi mira” obilježilo Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama

U Republici Srpskoj danas počinje kampanja “16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja”, povodom Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama. Prema podacima istraživanja Agencije za ravnopravnost polova BiH, u Republici Srpskoj čak 47 odsto žena, nakon navršene 15. godine, bilo je izloženo nasilju, a najzastupljeniji oblici nasilja su psihološko, fizičko, ekonomsko i seksualno. U BiH je svaka treća žena doživjela fizičko nasilje. U većini slučajeva, djeca koja odrastaju u nasilnim porodicama i sami postaju nasilnici ili žrtve.
Centar za socijalni rad Kozarska Dubica , kada je u pitanju nasilje, provodi mjere prevencije  u smislu praćenja porodica u riziku, savjetodavnog rada u pravcu jačanja prosocijalnih normi ponašanja, učenju nekonfliktnog rješavanja problema, jačanju partnerskih i roditeljskih kapaciteta,   a pruža se  materijalna i druga podrška. To je istaknuto na današnjem predavanju koje je , povodom ovog datuma , organizovalo Udruženje građana “Putevi mira” , a na kome su prisutnim članicama o ovoj temi govorile Senka Jujić, zamjenik direktora Centra za socijalni rad i Vesna Mijić, stručni  radnik u centru.

Predsjednica udruženja Ćima Zdenac , kazala je da je povećan broj slučajeva nasilja u porodici.

„Najčešće žrtve su žene, djeca i starije osobe , uzroci nasilja , po mišljenju učesnika  razgovora, leže u tradicionalnom nasleđu, lošoj socijalno-ekonomskoj situaciji , alkoholizmu i nedostatku ljubav, a nasilje se negativno odražava na djecu , pa sami postaju nasilnici i akteri vršnjačkog nasilja”,  kazala je Zdenac. Ona je dodala da se očekuje veće angažovanje državnih institucija u sprečavanju nasilja u porodici, obrazovnih institucija i vjerskih zajednica , te da o ovoj temi treba govoriti tokom cijele godine, a ne samo na međunarodni dan borbe protiv nasilja u porodici.

Kampanja povodom Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama ima za cilj jačanje porodičnih vrijednosti i prosocijalnih normi ponašanja, ali i osuđivanje svih oblika rodnozasnovanog nasilja i  osnaživanje žrtve da prijavi nasilje, jer dugotrajana izloženost nasilju dovodi do psihičkog i fizičkog propadanja žrtve i trajnog osujećenja njene ličnosti, navode u Centru za socijalni rad .

Iako postoji strategija borbe protiv nasilja koju je usvojila Narodna skupština Srpske, kao i zakonski okvir koji prati ovu problematiku, još nema zadovoljavajućeg nivoa zaštite žrtava nasilja u porodici, pa na svaki prijavljeni slučaj dođu četiri koja nisu prijavljena, pokazuje statistika. Među razlozima za takvu statistiku navedena je činjenica da građani nisu dovoljno upoznati o nasilju u porodici kao društvenoj pojavi,  kao i svijest prema kojoj se, kod većine stanovništva, nasilje u porodici doživljava kao – stvar porodice.