Praktično znanje srednjoškolci stiču u 18 dubičkih preduzeća i radionica
U Srednjoškolskom centru „Nikola Tesla“ zaživjela je primjena dualnog obrazovanja. Praktičnu nastavu đaci imaju u pogonima i radionicama dubičkih preduzeća. Posljednjih godina interes vlada za školovanje budućih CNC tehničara , a među trogodišnjim profesijama majpopularnije su bravar- zavarivač i automehaničar.
Budući bravar-zavarivač Mišel Knežević praktičnu nastavu ima u dubičkom preduzeću „Šuvak metal“.
„Praksu imamo tri puta sedmično i zadovoljan sam ,nekad ostanem i duže jer volim to raditi.Prvo bih volio završiti školu,a onda ,naravno, ako bude dobro plaćen posao ostati u svojoj zemlji.
Mirko Stajčić , koji se školuje za automehaničara, a praktičnu nastavu ima u Auto-servisu “Došlić“, kaže da mu praksa znači puno i da se u budućnosti želi baviti tim poslom.
U istom servisu automehaničarskom zanatu uči se i Dalija Blagojević,jedina djevojka u svom razredu.Ovo zanimanje do sada je bilo jedno od onih ,isključivo rezervisanih za muškarce ,međutim nove generacije razbijaju tu predrasudu.
Iako nije prva djevojka koja se u dubičkom srednjoškolskom centru školuje za automehaničara , Dalija Blagojević je u svojoj generaciji jedina djevojka i kaže da je ovaj zanat izabrala zato što voli automobile.
Kombinacija teoretskog i praktičnog odvijanje nastave u Srednjoškolskom centru „Nikola Tesla“ pokazala se uspješnom, riječ je o saradnji obrazovnog sistema i privrednih subjekata uz pomoć resornih ustanova Najvažniji efekti su , ističu nadležni, zapošljavanje mladih stručnih kadrova i usklađivanje školovanja sa potrebama tržišta rada.
Koordinator praktične nastave u Srednjoškolskom centru “Nikola Tesla” Goran Tubić kaže da je saradnja dubičkih preduzeća i ove obrazovne ustanove veoma dobra.
„Saradnja je dobra i veliko je interesovanje naših učenika iz osnovne škole da se dalje profilišu u metalskoj struci. Oni su očevici te naše dobre saradnje koja će kasnije sigurno da rezultira njihovom dobrom znanju, te će njihove vještine koje steknu tokom praktične nastave u preduzeću sutra moći da dobro iskoriste. Moram da napomenem da su preduzeća na teritoriji naše opštine pomogla da opremimo jednu učionicu“,kazao je Tubić.
Srednjoškolski centar Nikola Tesla pohađaju 423 učenika , a više od stotinu se školuje za trogodišnja zanimanja , kaže direktor Senada Zlokapa .
Ona ističe da đaci na praksi ,naravno ako se iskažu , imaju mogućnost da ostanu na tim poslovima nakon školovanja što je danas veoma važno.
Praksu za đake omogućilo je 18 dubičkih preduzeća, a primjena dualnog obrazovanja korisna je i za poslodavce jer školuju kadar za vlastite potrebe.
U cilju zadržavanja radne snage na ovim prostorima ,plate moraju pratiti životni satndard, kazao je Dejan Šuvak vlasnik preduzeća „Šuvak metal“.
„Mislim da će u našem preduzeću u skorije vrijeme biti proširenja, taman dok školovanje završe naša djeca koja sada idu u drugi razred CNC operatera. Računamo na njih , kao i na varioce koje mi ovdje obučavamo na CNC zato što smatramo da će kada završe neki od njih ostati da rade kod nas“, rekao je Šuvak.
Jedna od radionica u kojima prve praktične korake uče budući automehaničari je Auto-servis Došlić. Njihov mentor Zdravko Atelj kaže da su to dobri učenici, te da praktičnu nastavu u ovom servisu prođe od 5 do 10 dubičkih srednjoškolaca.
Kombinacija teoretskog i praktičnog načina odvijanja nastave u Srednjoškolskom centru „Nikola Tesla“ pokazala se uspješnom. Na kraju svog školovanja učenici su spremni za samostalni rad, a poslodavci dobijaju školovan kadar, već upoznat sa procesom rada .