Odobrena sredstva za projekat “Kulturno stvaralaštvo u Narodnoj biblioteci”

Ministarstvo kulture i informisanja Republike Srbije podržalo je i ove godine, po četvrti put, projekat Narodne biblioteke „Kulturno stvaralaštvo u Narodnoj biblioteci kroz Dječiju radionicu i Muzičko-poetsko veče“, sa 2.000 maraka. Ova ustanova organizuje dječiju dramsku radionicu već 11 godina , polaznici su učenici petih razreda, koji prate   cijeli proces nastanka jedne dječije predstave. Pored dijela koji se odnosi na uvježbavanje glume, polaznici  sami osmišljavaju kostime i potrebnu scenografiju za predstavu, koju rade uz pomoć  zaposlenih u Narodnoj biblioteci. Vođa radionice je knjižničarka Dječijeg odjeljenja Nada Kovačević, za režiju je zadužena Gordana Batić Gajić iz dramskog studija “Atrist” , sekcije SPiKD “Prosvjeta” uz tehničku podršku Dalibora Vujnovića , a vođa projekta je direktor Narodne biblioteke Danijela Balaban.

„Juče je stigla radosna vijest da je odobren  naš projekat. Od 212 prijavljenih projekata pozitivno mišljenje komisije su dobila 73 projekta, a među 40 projekata iz Bosne i Hercegovine i Republike Srpske, koji su odobreni je i projekat naše biblioteke“, kazala je Balabanova.

Ona je naglasila da biblioteka sarađuje sa Ministarstvom kulture i informisanja Republike Srbije već četiri godine.

„Prvi projekat koji je sufinansiran je bila dječija dramska radionica „Izvolite u bajku sa Pepeljugom“ 2016. godine, 2017. dječija radionica iz koje je nastala predstava „Dobri gusari“ , a prošle godine je jednim dijelom sufinansirana dječija predstava „Zbrkana bajka“ dok je drugim dijelom projekta bilo obuhvaćeno Muzičko poetsko veče „Ritam ulice, melodija riječi“,“ potvrdila je Balabanova.

Ona je kazala da će se ove godine u septembru , sa početkom nove školske godine, pripremati predstava pod nazivom „Bajka iz parka“ , a na ljeto će se  organizovati   Muzičko-poetsko veče na šetalištu u Svetosavskoj.

Balabanova je istakla da sredstva koja će dobiti iz Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije znače mnogo za Narodnu biblioteku,  jer bez ove finansijske podrške bilo bi teško realizovati ove dvije aktivnosti koje su već postale tradicionalne i po kojima je biblioteka prepoznatljiva ne samo u našoj lokalnoj zajednici već i u okruženju.