Zbog zemljotresa RTV KD prinuđena na iseljenje i rad u improvizovanim prostorijama
Zemljotres, koji je nedavno zadesio i našu opštinu velike štete napravio je i na objektu u kojem radi “Centar za informisanje i kulturu”, odnosno Radio-televizija Kozarska Dubica i Narodna biblioteka.
„Bili smo primorani na iseljenje i sada radimo u nemogućim uslovima, a lokalna zajednica nema sredstava za sanaciju oštećenog objekta. Radio i Televizija preseljeni su u Dom kulture. Hol ove ustanove naš je radni prostor, a biletarnica je pretvorena u montažu i redakciju“, kaže Dijana Kondić direktor Centra za informisanje i kulturu.
Ona je pojasnila da su usljed zemljotresa koji se dogodio 29. decembra prostorije Radio-televizije Kozarska Dubica oštećene u tolikoj mjeri da su prostor od 230 kvadrata, koji su koristili do tada, zamjenili s prostorom od tridesetak kvadratnih metara.
„Prostorije nisu adekvatne za rad elektronskih medija. Jako je hladno u cijelom objektu, internet konekciju smo nedavno uspostavili, ali telefonske linije još uvijek nismo, radimo u teškim uslovima, nemamo zvučnu izolaciju, jednostavno riječ je o improvizaciji ali za sad se snalazimo i uspijevamo nekako da proizvedemo program kako građani ne bi bili uskraćeni za neophodne informacije”, pojasnila je Kondićeva. One je dodala da je nakon zemljotresa bilo najjednostavije obustaviti proces rada jer uslova za proizvodnju i emitovanje programa nije bilo. “Međutim, nama to nije bila opcija, “Dub radio” je jedan od najstarijih medija u BiH, postoji već 49 godina, a ni za vrijeme rata nije došlo do prekida emitovanja programa, tako da, to nije dolazilo u obzir. Takođe, i naša televizija radi skoro 30 godina”, rekla je Kondićeva i dodala da u momentu kada se desilo oštećenje zgrade u roku od sat-dva je izmješten dio opreme i uspostavljen rad na daljinu. “To svakako nije dugoročno rješenje, pravom rješenju problema se mora pristupiti u što kraćem vremenskom periodu kako bismo mogli normalno funkcionisati. Moram da naglasim da i sada postojimo samo zahvaljujući Opštini Kozarska Dubica i načelniku opštine. Sve ovo vrijeme tokom pandemije uspjeli smo sačuvati sva radna mjesta iako su nam prihodi u jednom momentu skroz iščezli, tačnije prihodi od marketinga par mjeseci gotovo da nisu postojali”, rekla je Kondićeva. One ističe da su i u ovoj kriznoj situaciji svjesni da Opština ne može sama rješiti sve probleme uzrokovane zemljotresom. “Gotovo 650 prijava je pristiglo za oštećenja privatnih objekata, prioriteti postoje, a to su porodice koje su ostale bez krova nad glavom, imaju malu ili bolesnu djecu …Tako da u ovom momentu sve nade polažemo u institucije Republike Srpske jer ovako mala lokalna zajednica ne može sama da riješi sve te probleme”, rekla je Kondićeva i dodala da su do sad imali podršku Vlade Republike Srpske i predsjednice Republike, te se stoga nadaju da ni u ovoj situaciji neće ostati sami i da će u dogledno vrijeme imati neophodne uslove za rad.
Ona je podsjetila da se zgrada koju su koristili nalauzi u centru grada, te da je sagrađena u vrijeme Austrougarske i kao takva predstavlja kulturno-istorijsko nasljeđe.
“Osim toga javni servis, preduzeće i ustanova od javnog interest posluju u ovoj zgradi. Trenutno je potencijalno opasna i za prolaznike..Sanaciji se treba hitno pristupiti, kako bi ovaj medij nastavio s uspješnim radom i kao takav služio i nekim budućim generacijama, a zgrada, takođe, treba da se obnovi jer je kulturno-istorijsko nasljeđe”, rekla je Kondićeva.
Kamerman i montažer u RTV Kozarska Dubica Dejan Lazić je rekao je da im je jako teško raditiu prostorijama koje nisu uslovne i bukvalno imaju tri kvadrata. „Nemamo prostora da montiramo, da novinari odrađuju svoj posao onako kako su navikli“, izjavio je i dodao „Nakon što je opštinska komisija izašla na teren utvrdila je da naša zgrada više nije bezbjedna za boravak, da postoji opasnost od urušavanja, tako da smo prešli u Dom kulture gdje i obavljamo najveći dio posla. U staroj zgradi ostao je dio opreme i ovdje boravimo samo onoliko koliko je neophodno za realizaciju programa. I dalje redovno obavljamo svoje radne zadatke, izlazimo na teren, radimo priloge, malo više smo se posvetili našem youtube kanalu i portalu, a nadamo se da će nam neko pomoći da se zgrada sanira jer ona je i svojevrsni spomenik kulture ovdje u našem gradu i svi smo nekako i emotivno vezani za nju.“rekao je Lazić.
Prema riječima spikera „Dub radija“ voditelja Martine Lovrić studio koji sad koriste nema nikakvu zvučnu izolaciju.
„Iz toga razloga ne možemo da zagrijemo tu prostoriju, klima kojom grijemo stvara šum, a mikrofon to sve kupi“, rekla je spiker i Martina Lovrić i dodala da su ovo,od rata na ovamo,možda i najteži uslovi u kojima trenutno rade.“Nakon ovih jačih zemljotresa kada je naša zgrada pretrpjela velika oštećenja nismo bili bezbjedni ni sigurni u njoj, imali smo dvije mogućnosti da prestanemo sa radom, da ugasimo predajnik i da idemo kući i druga opcija je bila da radimo u bilo kakvim uslovima, ali da radimo, da naši slušaoci i gledaoci imaju pravovremene informacije. Mi smo se,naravno, odlučili za tu drugu mogućnost, jer smo svjesni kolika je uloga i značaj medija, pogotovo sad u ovim uslovima kad imamo i koronu i potrese , znamo da naša informacija puno znači ljudima. Podršku za nastavak našeg rada dobijamo svakodnevno od naših slušalaca, od sugrađana, putem društvenih mreža.“Dub radio“ iduće godine obilježava jedan zaista veliki jubilej, 50 godina rada i postojanja. Nadamo se da ćemo taj jubilej proslaviti sa našim slušaocima, prijateljima, sponzorima i našom Opštinom tako da vjerujemo da će ovaj problem ubrzo biti riješen i da ćemo se vratiti u svoje prostorije“ kazala je Lovrićeva.
U slučaju da je rekonstrukcija moguća neophodna su veća sredstva , tako da je rješenje izgradnja novog objekta.
„Da bi se izgradio potpuno novi objekat koji bi bio stabilan i koji je po propisima što se tiče statike za zemljotrese, potrebno je oko 250.000 – 300.000 maraka“, izjavio je načelnik opštine Kozarska Dubica Radenko Reljić.On je rekao da kao što je poznato, najveća šteta na javnim objektima od zemljotresa je na objektu Radio-televizije Kozarska Dubica i Narodne biblioteke i da su se u to lično uvjerili i predsjednica Republike Srpske i predsjednik Vlade Republike Srpske koji su u roku od sat vremena nakon zemljotresa već stigli u Kozarsku Dubicu i obišli oštećene objekte. “Nakon nekoliko dana, s obzirom da je bilo još naknadnih potresa, došlo je do daljeg oštećenja te zgrade, radi se, naime, o više od 100 godina staroj zgradi iz doba Austrougraske, procjena naših statičara je da objekat više nije bezbjedan za rad tako da smo dio ekipe iselili, premjestili u Dom kulture. Nakon prvog zemljotresa, 29.decembra, mi smo otvorili kontakt telefon na koji su i naši građani prijavljivali štete na svojim objektima, a najveće štete imali su, pored Centra za informisanje i Narodne biblioteke, Dom zdravlja, Opština, zgrada Suda, a što se tiče privatne imovine, mi smo do sad zaprimili više od 650 zahtjeva za sanaciju štete. Od Vlade Republike Srpske dobili smo 100.000 KM koji će biti usmjereni za pomoć najugroženijim porodicama.Ukupne štete na objektima daleko premašuju ovaj iznos, zato molim sve intitucije vlasti BiH i RS,kao i Republike Srbije da ne zaborave našu opštinu kada je pomoć u pitanju, jer smo i mi, u finansijskom pogledu, stradali isto kao i naša susjedna opština Kostajnica“, rekao je Reljić.
Radio-televizija Kozarska Dubica slušaoce i gledaoce moli da imaju razumijevanja u slučaju tehničkih smetnji, s obzirom na to da se program Radio-televizije Kozarska Dubica emituje iz improvizovanih prostorija .