NJEMAČKA KOMPANIJA “KÜHNE” POČINJE POSLOVANJE U KOZARSKOJ DUBICI

“Ono što je jako dobro što će se ovom prilikom uposliti veliki broj naših poljoprivrednih proizvođača. Želja predstavnika ove kompanije je da se proizvodnja krastavaca u početnom periodu radi na 400 dunuma i mi se možemo pohvaliti uspjehom da smo dogovorili da se preduzeće otvori u našoj opštini”, rekao je Marjanović.
On je naglasio da su proteklih nekoliko mjeseci Lokalna agencija za razvoj i Odjeljenje za privredu i društvene djelatnosti opštine Kozarska Dubica u saradnji sa Njemačkom organizacijom za tehničku saradnju GIZ-om intenzivno radili na pregovorima o otvaranju preduzeća kompanije “Kühne” na području opštine.
“Predstavnici kompanije “Kühne” su posredstvom GIZ-a odlučili da otvore predstavništva u opštinama Kozarska Dubica, Srbac, Laktaši i Gradiška.
Neophodne su im velike količine krastavaca i za početak će se bazirati samo na otkup ove vrste povrća, a inače ova kompanija osim po prodaji krastavaca poznata je i po proizvodnji senfa, octa i drugih prehrambenih proizvoda”, rekao je Marjanović i dodao da je kompanija spremna da u početku uloži više od milion maraka u ovaj projekat.
On je naglasio da ako ove godine bude odrađen dobar posao, sledeće godine postoji želja da se krene u još veći projekat, a to je pokretanje prerađivačkih kapaciteta ili proširenje asortimana poljoprivrednih proizvoda koje bi kompanija otkupljivala.
Marjanović je podsjetio da su ranije postojali problemi u realizaciji sličnih projekata.
“Radi svih problema koje su naši poljoprivredni proizvođači imali u proteklih dvadesetak godina sa sličnim projektima u koje nisu direktno bile uključene strane firme nego razni posrednici, ljudi su dobrim dijelom izgubili povjerenje u taj sistem. Zato je ova kompanije odlučila da direktno posluje sa kooperantima”, rekao je Marjanović i dodao da ovaj projekat zvanično kreće 18. marta ove godine, kada će biti održana prezentacija od strane kompanije u skupštinskoj sali.
“Pozivaju se svi zainteresovani poljoprivrednici da se odazovu. Cilj je da se angažuje što veći broj malih proizvođača, a kompanija obezbjeđuje kompletan repromaterijal i logističku podršku u vidu stručne pomoći. Isplata će se vršiti sedmično po unaprijed dogovorenoj cijeni, a očekivana minimalna zarada po dunumu je 1000 eura, s tim da su neophodna dva uposlena čovjeka na jednom dunumu za postizanje optimalnog prinosa”, rekao je Marjanović.