Podrška stručnim radnicima u socijalnoj zaštiti kroz uvođenje supervizije

U Administrativnom centru Vlade Republike Srpske u Banjoj Luci, juče je održan  sastanak predstavnika Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite  sa rukovodstvom 16 centara za socijalni rad koji se pripremaju da u svoj rad uvedu superviziju kao važan model stručne podrške zaposlenima koji obavljaju poslove socijalne zaštite.

“Centar za socijalni rad Kozarska Dubica je među prvima koji će uvesti ovaj model stručne podrške zapšoslenima”, potvrdila je director ove Javne ustanove Maja Špica Knežević

Ona je pojasnila da se Centar  prijavio na poziv Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite da budemo dio projekta za uvođenje supervizije u sistem socijalne zaštite u Republici Srpskoj, te da su imali privilegiju da budu među 16 centara za socijalni rad, od ukupno 62  u kojima će se provoditi supervizija.

“Projekat  provodi Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite u saradnji sa Asocijacijom supervizora u BiH, te uz podršku UNICEF-a. Projekat, između ostalog, predviđa podršku centrima za socijalni rad kroz finansiranje dijela troškova uvođenja supervizije.

S obzirom na specifičnost posla,  stručnjaci u sistemu socijalne zaštite snažno su izloženi profesionalnom sagorijevanju. Stručni radnici u centrima za socijalni rad, svaki dan se suočavaju sa velikim obimom posla, sa najširim dijapazonom ljudskih nesreća i tragedija. Bavljenje problematikom ne prestaje kad dođete kući, o nekim slučajevima se danima, mjesecima misli,  jer nas obrazovanje ne štiti od ljudskih patnji. Imamo veliku odgovornost na svom radnom mjestu, a često nedovoljno mehanizama da se  adekvatno odgovori na sve potrebe  korisnika”, izjavila je Špica Knežević.

Na ovaj način, stručni radnici se savršeno uklapaju u ono što se zove sigurna formula za profesionano sagorijevanje – visoki zahtjevi posla, plus nemogućnost da se na takve zahtjeve adekvatno odgovori. Profesionalno sagorijevanje je poremećaj koji je prepoznala i WHO, rezultat hroničnog stresa na radnom mjestu – što je i zvanična klasifikacija.

Cilj uvođenja supervizije je podrška stručnim radnicima, zaštita zdravlja i prevencija profesionalnog sagorijevanja, podsticaj profesionalnog i ličnog rasta, odnosno veći kvalitet profesionalne prakse i efikasnije upravljanje centrima za socijalni rad.  Supervizija daje mogućnost da stručni radnici  sagledaju svoj rad i otvoreno razgovaraju o problemima i izazovima sa kojima se svakodnevno suočavaju.

Veoma je važno  da stručni radnici imaju profesionalnu podršku u suočavanju sa stresom i u rješavanju svakodnevnih problema, pogotovo u periodu  kada se nalazimo pred velikim izazovima zbog očekivane ekspanzije potreba korisnika i socijalnih problema, kao posljedica pandemije COVID-19. Ovo je zaista pozitivan pomak i značajna podrška centrima za socijalni rad u svakodnevnom radu.

Supervizija je predviđena i Zakonom o socijalnoj zaštiti, do sada se nije primjenjivala. Provodiće se u grupnim sesijama, jednom mjesečnom, narednih pet mjeseci.