Jubilarno deseto izvođenje praktične nastave za studente u ŠU Kozarska Dubica

Već deset godina studenti Šumarskog fakulteta Univerziteta u Banjaluci posjećuju Šumsku upravu u Kozarskoj Dubici kako bi realizovali praktičnu i terensku nastavu. Ovdje imaju šta da vide i šta da nauče, a to je u prvom redu sjemenska sastojina hrasta kitnjaka, kazao je profesor  Milan Mataruga koji je u posjeti na ovom području boravio sa prodekanom za nastavu Branislavom Cvjetkovićem , te studentima među kojima je i student treće godine Vanja Ćurlić.

„I danas smo kao i do sada  bili u sjemenskoj sastojini hrasta kitnjaka koji je iz više razloga nama interesantan u smislu onoga što se dešava u šumama i kako treba  njima gazdovati. Hrast kitnjak je jedna od najznačajnih vrsta u RS i procjenjujemo da su šume djelimično ugrožene kao posljedica klimatskih promjena te zbog toga iznalazimo najbolja rješenja za njihovu obnovu“, izjavio je Mataruga.

On je podsjetio da su već ranije na ovaj kraj dolazili predstavnici Mađarske koji su radili istraživanja genetičkog potencijala rasta ovog hrasta kitnjaka i prije mjesec dana rezultate objavili u časopisu, a još ranije su iskazali interes da ovim hrastom pošumljavaju svoje područje.

„Svake godine na zadovoljstvo nas i naših studenata dolazimo ovdje na terensku nastavu,realizujemo je tradicionalno već desetu godinu i nadam se da će se ova saradnja i nastaviti u budućnosti“, izjavio je prodekan za nastavu Branislav Cvjetković.

„Nama na fakultetu mnogo znači praksa, da idemo na terensku nastavu jer tako uporedimo znanja ,sve što nam profesori predaju na fakultetu mi vidimo kako izgleda u praksi“, rekla je student Vanja Ćurlić.

Čuvar šuma u Privrednoj jedinici Prosara, Živko Goga istakao je da je stanište hrasta kitnjaka na našem području jedno od boljih u Evropi .

„Ovaj sjemenski objekat njegujemo proteklih dvadesetak godina, jer šumari ne eksploatišu samo šumu nego kako vidite, rade i neke druge stvari. Naša Šumska uprava spada među najorganizovanije u sistemu javnog preduzeća Šume Srpske, jer u skladu sa planom, na godišnjem nivou realizuju šumsko-uzgojne planove u stoodstotnom iznosu”, izjavio je Goga.

Zadatak svih onih koji su vezani za  šumske uprave i gazdinstva jeste  šumski uzgoj, te čuvanje i unapređenje opšte korisne funkcije šuma ,a saradnja šumarskog fakulteta u Banjaluci i Šumske uprave u Kozarskoj Dubici na primjeru terenske nastave koja se izvodi pod obroncima Prosare ,to i dokazuje.