“MALI RAJ” U ODŽINCIMA
U selu Odžinci desetak kilometara od centra grada , daleko od gradske vreve , nalazi se imanje Bratislava Brace Bakića . Vozeći se uskim putem uz brdo mogu se vidjeti tek pokoje kuće , a na seoskoj zaravni dočeka vas nesvakidašnji i neočekivani prizor . Mala kuća – vikendica, lijepo uređeni travnjaci, mali bazen, klupe za odmor, fontana , voćnjaci, aleje cvijeća, niskog rastinja i rijetkih biljaka smješteno je na dijelu imanja, velikom 600 dunuma. Imanje je oivičeno gustom šumom, a pogled se u daljini završava na proplancima Kozare.Imanje s pravom nosi ime „Mali raj“. Bratislav Bakić, ovdje je rođen . Uredio je kućište svojih roditelja i nakon penzije koju je stekao radeći u Austriji, zajedno sa suprugom u „Malom raju“ provodi penzionerske dane.


„Još 2003.godine došao sam na ideju da ovdje napravim vikendicu , a nakon povratka iz Austrije gdje sam radio od 1989.godine , uredio sam porodično imanje , na kome niko nije živio i koje je bilo zapušteno,“ priča Bakić.„Ne može se čovjek nigdje bolje osjećati nego tamo gdje je rođen, gdje je rastao živio i odrastao. U školu smo išli u Bjelajce, nekada nismo imali čizme pa smo išli i bosi , ja sam ovim našim putem tjerao krave , volove i konje , i uvijek volim da se sjećam tih dječačkih vdana“, dodao je Bakić.
Na imanju „Mali raj“ ima mogo cvijeća, a svako stablo i cvijet zasadio je Bratislav. Imanje krasi oko 200 ruža i drugog cvijeća , zasađeno je i različito voće, a u podnožju kuće je i eko-bašta.


Kada je prije nekoliko godina nabavio magarce mnogi su sa nevjericom gledali na ove životinje karakteristične većinom uza primorski kraj. Bratislav sada ima već malo stado, magarce, ženke i mladunčad i njeguje ih s puno ljubavi.„ Magarci su vrlo pametni, čisti i pitomi. Vrlo su umiljati, a dobro podnose zimu i snijeg“ kazao je Bakić i dodao da na imanju ima i stado od 20-tak skandinavskih ovaca, te mali pčelinjak.


Imanje „Mali raj“ nikada nije pusto i prazno. Bakiću uvijek dolaze prijatelji i rodbina koji uz prijateljsku riječ provode vrijeme u prekrasnom ambijentu.Bratislav ima dvije kćerke koje žive u Beču i ljeti sa porodicama posjete Odžince , a onda se vrate svojim obavezama.
Međutim , na imanju ostaje Bratislav kome je ova kuća novi dom. Ovdje sa svojom suprugom provodi penzionerske dane.
„Svaki dan prođem kroz selo, porazgovaram sa mještanima , ali i Odžinci su opustjeli , ostali su samo stari, dok djece gotovo da i nema, „ ističe Bakić.
Ipak za njega je ovdje najbolje, jer nigdje nije lijepo kao u svom zavičaju.
