Promovisana monografija Sakralna arhitektura Banjalučke eparhije
U Svetosavskom domu hrama Svetih apostola Petra i Pavla u Kozarskoj Dubici večeras je promovisana monografija “Sakralna arhitektura Banjalučke eparhije na njenom sadašnjem prostoru od Milanskog edikta do kraja srednjeg vijeka”.
Ova monografija, čiji je izdavač Arhiv Republike Srpske u saradnji sa Zavičajnim muzejom Gradiška, štampana je povodom 800 godina autokefalnosti Srpske pravoslavne crkve i 120 godina od osnivanja Banjalučke eparhije.
Autori monografije su Slavoljub Lukić, doktor teologije, Bojan Vujinović, master arheologije, i Marko Janković, master istorije.
Janković , koji je i naš sugrađanin, je rekao da se radi o monografiji koja je nastajala više godina multidisciplinarnim pristupom iz perspektive jednog arheologa , jednog istoričara i jednog teologa .
„Sama monografija obrađuje jednu jasno definisanu teritoriju i obrađuje istoriju dužu više od hiljadu godina , čak po nekim aspektima mi prelazimo srednji vijek i opisujemo manastire, pogotovo manastire koji su trenutno živi, koji su aktivni i opisujemo njihov istorijat sve do današnjeg dana“, pojasnio je Janković i dodao da je među njima opisan i naš manastir Moštanica.
On je kazao da je monografija podijeljena u četiri cjeline: „Crkvene prilike na području sadašnje Banjalučke eparhije od apostolskog doba do Berlinskog kongresa 1878. godine”, „Bazilike na prostoru sadašnje Banjalučke eparhije”, „Aktivni manastiri” i „Ugašeni manastiri – manastirišta i crkvišta”.
„Ovo djelo je značajno iz više aspekata ,a najvažniji je da smo pokazali da je srpski narod na ovom prostoru bio i prije dolaska Turaka.To je nekakva sintagma koja je bila prisutna do stvaranja Republike Srpske , do stvaranja nacionalne istoriografije na ovom prostoru. Mi smo sada ubjedljivo pokazali da su svi ovi manastiri aktivni danas njih šest, Gomionica, Krupa na Vrbasu, Liplje, Moštanica, Osovica i Stuplje na području Banjalučke eparhije ,a i manastirišta koja se pominju nastala prije dolaska Turaka na ove prostore“, istakao je Janković.
Za promociju monografije “Sakralna arhitektura Banjalučke eparhije na njenom sadašnjem prostoru od Milanskog edikta do kraja srednjeg vijeka”u Kozarskoj Dubici iskazano je veliko interesovanje.
U ime domaćina , Crkvene opštine Kozarska Dubica , arhijerejski namjesnik pounski Slobodan Malinović je rekao da je promocija svake knjige značajna .
„Što se Crkve tiče, promocija monografije koja govori o crkvi ,arhitekturi i crkvenom životu kroz vijekove, gdje se pominje i naš kraj je od izuzetnog značaja“, kazao je Malinović.
On je rekao da će sve ono što je zapisano ostati i sačuvano .
„Mnogi ljudi su uložili truda da sve ono što se iz naše istorije nije znalo ili malo znalo zapiše i ostane sačuvano“, istakao je Malinović.
Ono što je karakteristično za ovo djelo, jeste da je svako od poglavlja zasebna cjelina bogato ilustrovana fotografijama, koje prate osnovni tekst, a pored zaključka na srpskom jeziku, monografija sadrži i prevode na engleskom, ruskom, njemačkom i grčkom jeziku.