Proslava Dana Republike Srpske u Kozarskoj Dubici započela u hramu Svete Petke

Povodom 30 godina od stvaranja, odbrane i oslobođenja Republike Srpske danas je u hramu Svete Petke u Kozarskoj Dubici služena sveta liturgija, te pomen parastos poginulim borcima i žrtvama odbrambeno-otadžbinskog rata.  Liturgiju i pomen služio je sveštenik Branko Repaja.

“Opštinska boračka organizaciju tradicionalno na ovaj način učestvuje u jutarnjem dijelu programa obilježavanja 9. januara tako što obiđemo Spomen-crkvu te u našim prostorijama položimo cvijeće i zapalimo svijeće. Trideset godina je veliki jubilej Republike Srpske, koja je tog 9. januara 1992. godine stvorena kao  Srpska Republika BiH, dio prostora koji je srpski narod poželio da ne bude majorizovan u sastavu tadašnje BiH nastalе raspadom bivše Jugoslavije”, izjavio je predsjednik Opštinske boračke organizacije Dragoljub Ćibić.

“Poslije toga uslijedio je krvavi rat  koji je i predugo trajao,teško smo prošli ali uspjeli smo jedinstvom i voljom naroda, te snagom Vojske RS,i svih snaga vojnih pripadnika MUP-a, da tokom tih četiri, pet godina Dejtonskim sporazumom potvrdimo Republiku Srpsku. Svi borci i boračka populacija nose to u sebi jer Republika Srpska је naše čedo i u ovih 30 godina moramo odvojiti tih  prvih najtežih pet godina  RS”, dodao je Ćibić.

On je kazao da čovjek kada napuni 30 godina je zreo i najsposobniji u životu, te da će tako  i Republici Srpskoj sada tek da daje određene rezultate kako bi naš narod živio “svoj na svome”.

“Srpski narod je vijekovima živio u pet republika bivše Jugoslavije i svakako da uz veliku sposobnost, odgovornost i hrabrost tih  ljudi tada 1992.godine, stvorena je Republika Srpska, te mi danas živimo ovako i proslavljamo naš veliki jubiljej”, dodao je Ćibić.

On je čestitao svim Dubičanima, posebno borcima, RVI , porodicama poginulih i nestalih – Dan Republike Srpske.

Nakon svete liturgije, u Spomen – sobi Opštinske boračke organizacije održana je molitva i polaganje cvijeća ispred slika i imena Dubičana koji su svoje živote položili za otadžbinu.