UREĐENA ZGRADA SVETOSAVSKO-OMLADINSKOG CENTRA I PRAVOSLAVNOG VRTIĆA

 
„Zgrada se nalazi u dvorištu crkve Svetih apostola Petra i Pavla i izgrađena je na temeljima prvog parohijskog doma koji će ove godine navršiti stogodišnjicu postojanja. Zbog tog jubileja nismo željeli da uklonimo staru građevinu, nego smo je samo proširili i rekonstruisali“, kazao protojerej stavrofor Gojko Slijepčević, arhijerejski namjesnik pounski.
On je kazao da je parohijski dom jedina zgrada koja je preživjela Drugi svjetski rat. Do temelja je 1943.godine porušena crkva Svetih apostola Petra i Pavla i oduzeta srpska škola , a u svemu tome je opstao parohijski dom.
Sedamdesetih godina je na temeljima stare izgrađena sadašnja crkva, a od tada do danas preuređena je srpska škola u Svetosavski dom, obogaćen je i uređen hram , te izgrađen trijem koji objedinjuje ove objekte. Tu cjelinu sada upotpunjuje i zgrada Svetosavsko-omladinskog centra , istakao je otac Gojko.
pravoslavni vrtic 17 06 2015pravoslavni vrtic otac gojko 17 06 2015pravoslavni vrtic1 17 06 2015Objekat raspolaže sa 420 kvadrata korisnog prostora, u prizemlju i na spratu, a koristiće ga svetosavska omladina i predškolska djeca.
Pravoslavni vrtić je uređen na 150 kvadrata za oko 50 mališana, 120 kvadratnih metara zauzima sala za održavanje seminara , takmičenja iz vjeronauke i drugih skupova, a ostali dio je konačište za goste, sa osam manjih apartmana.
Raspolaže se i sa oko 200 kvadrata prostora za igru na otvorenom, a 300 kvadrata čine dvorište i parking prostor.
Pravoslavni vrtić radiće po utvrdjenom planu i programu za predškolske ustanove , s tim da će ovdje djeca imati i predmet pravoslavna vjeronauka.
pravoslavni vrtic4 17 06 2015crkva znak1Izgradnja i adaptacija Svetosavsko-omladinskog centra koštala je 400 hiljada maraka , a u obezbjeđenju sredstava učetvovali su , pored crkvene opštine Kozarska Dubica, predsjednik RS Milorad Dodik, opština Kozarska Dubica, Ministarstvo rada i boračko-invalidske zaštite , Sekretarijat za vjere RS i brojni privrednici i pojedinci svojim prilozima. Za opremanje centra biće potrebna još određena suma sredstava pa u Srpskoj pravoslavnoj crkvi očekuju donacije institucija i pojedinaca.
Otvaranje novosagrađenog objekta Svetosavsko-omladinskog centra biće organizovano 29.avgusta u okviru proslave 120.godišnjice od izgradnje prvog hrama „Svetih apostola Petra i Pavla“ u Kozarskoj Dubici , koji je osveštan davne 1895.godine.