OZVANIČEN ZAVRŠETAK PRVE FAZE PROJEKTA”VODOSNABDIJEVANJE SA IZVORIŠTA KOMLENAC”
“Želim da se zahvalim Evropskoj komisiji i svim subjektima koji su učestvovali u projektu. Očekujem da ćemo uspješno okončati i naredne dvije faze projekta, a kada se sve to završi možemo reći da će Kozarska Dubica imati jedinstven sistem vodosnabdijevanja, ne grada već opštine u cijelini”, izjavio je Zlojutro novinarima.On je podsjetio da će u drugoj fazi projekta, u kojoj će radovi započeti u narednih nekoliko dana, biti izvšena rekonstrukcija gradske vodovodne mreže, a da će radovi u trećoj fazi, u kojoj će vodosnabdijevanjem sa izvorišta “Komlenac” biti obuhvaćeno i područje Knežice,te okolnih naselja, započeti krajem ove ili početkom naredne godine.
Direktor preduzeća “Vodovod” a.d. Kozarska Dubica Čedomir Babić izjavio je da je, danas ozvaničen kraj prve faze izgradnje vodovodnog sistema “Komlenac” i time napravljen ogoman odmak od dosadašnjeg stanja i problema sa vodosnabdijevanjem u našoj opštini.“Konačno smo dočekali da imamo vlastito izvorište i vodosnabdijevanje, vodu odličnog kvaliteta, te rješenje svih problema koji su nas pratili”, izjavio je Babić.
Šef Odjela za upravljanje vodama delegacije Evropske komisije u BiH Martin Šider izjavio je da je zadovoljan relizacijom prve faze projekta izgradnje vodovodnog sistema “Komlenac” u Kozarskoj Dubici, ali i činjenicom da je danas ozvaničen i početak druge faze realizacije tog projekta.
“Drago mi je što sam učestvovao u otvaranju vodovodne mreže sa izvorišta “Komlenac”, koja će doprinijeti boljem korištenju i kvalitetu vode u Kozarskoj Dubici, u skladu sa legislativama Evropske unije”; izjavio je Šider.
Svečanom puštanju vodovodnog sistema izgrađenog u prvoj fazi projekta “Vodosnabdijevanje sa izvorišta Komlenac” prisustvovala je i šef tima za upravljanje projektom “Vodovod i kanalizacija Republike Srpske” i pomoćnik ministra finansija RS Radmila Mihić, koja je podsjetila da je Kozarska Dubica jedna od 23 opštine koje učestvuje u tom projektu, čija je ukupna vrijednost 100 miliona evra.
Nakon završnih tehničkih radova i kompletne dezinfekcije cjevovoda, pitka voda sa izvorište “Komlenac” biće u narednih sedam do deset dana puštena u gradski sistem vodosnabdijevanja u Kozarskoj Dubici, na cijelom području grada, izuzev naselja “Petar Pecija”, čiji stanovnici će se vodom sa novog izvorišta moći snabdijevati po završetku druge faze projekta.
Sa dosadašnjeg izvorišta u Međeđi vodom će se, do okončanja druge faze projekta izgradnje sistema vodosnabdijevanja sa izvorišta “Komlenac”, snabdijevati i stanovnici dubičke Ravni.Projekat “Vodosnabdijevanje sa izvorišta Komlenac”, odvija se u tri faze, a finansira se iz sredstava opštine Kozarska Dubica, kreditnih sredstava Evropske investicione banke, IPA fondova i donatora.
Ukupna vrijednost projekta izgradnje vodovodnog sistema “Komlenac”, čija realizacija za Kozarsku Dubicu znači rješenje višedecenijskog problema sa vodosnabdijevanjem grada i prigradskih područja, iznosi oko 13 miliona KM, od čega su oko 50 odsto bespovratna donatorska i IPA sredstva.