Banjac i Vos o aktuelnoj političkoj situaciji: “Koalicija neupitna, posebna sjednica NSRS donosi teme o pitanju nametnutih nadležnosti”
Potpredsjednik DNS-a, Darko Banjac i ambasadorom Kraljevine Holandije u Bosni i Hercegovini Reinout Vos, održali su danas sastanak u Banjaluci na kojim je bilo riječi o trenutnoj političkoj situaciji u Republici Srpskoj, o posebnoj sjednici Narodne skupštine Republike Srpske kao i o kaolicionim odnosima SNSD-a i DNS-a.
Što se tiče koaliconih odnosa sa SNSD-om, Banjac je rekao da tu nema problema, već je to, kako je naglasio, odnos koji se tiče koalicije koji treba da se „posloži“ i da u svakoj zemlji kaolicija razgovara.
„Dvadeset godina koalicije ne može se tako lako rastati. Odnos Marka Pavića i Milorada Dodika su mnogo više produbljeni nego što ljudi misle. To puno zavisi od SNSD-a, i ukoliko SNSD nije spreman za promjenu odnosa prema DNS-u mi definitivno više u toj kaoliciji ne možemo da ostanemo“, rekao je Banjac, dodajući da sve zavisi od razgovora dvojice lidera.
Vos je istakao da je bio na razgovorima sa predsjednikom SDS-a Mirkom Šarovićem, kao i sa predstavnicima drugih partija u koaliciji koji su mišljenja da DNS neće nikad otići od SNSD-a
„Nikad nije bilo veće jedinstvo DNS-a oko neke odluke, kao sada, i mislim da je zato ovakva reakcija SNSD-a“, zaključio je Banjac.
Banjac i Vos razgovarali su i o zakazivanju posebne sjednice Narodne skupštine RS na kojoj će biti razgovarano o nadležnostima koje je Bosna i Hercegovina dobila od potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma do danas.
„Imamo tri vrste nadležnosti, jedne koje su dogovorom prenesene i one nisu sporne, druga vrsta nadležnosti su one nametnute od strane visokog predstavnika i koje su „prošle“ samo šefove klubova Narodne skupštine RS i nije se glasalo o njima, što nije u skladu sa Ustavom RS i treća vrsta nadležnosti jesu one nametnute a o njima se niko nije izjasnio“, podsjetio je Banjac.
On kaže da je DNS jedina politička partija koja nikad nije glasala za prenos nadležnosti Republike Srpske te da će nametnute nadležnosti od strane visokog predstavnika biti na dnevnom redu posebne sjednice Narodne skupštine RS.
„Trenutno vaše rješenje je da Narodna skupština donese deklaraciju koja će se protiviti nadležnostima koja su donesena Bonskim ovlašćenjima i to je prvi put da se nešto takvo dešava i Evropska unija smatra da je ovo prvi korak secesije“, rekao je Vos.
Banjac se osvrnio i na Bonska ovlašćenja visokog predstavnika i na njegovu odgovornost i različite primjene prava u zavisnosti od visokog predstavnika.
On smatra da ANP ne treba da bude uslov formiranja Savjeta ministara i da se slaže sa ambasadorom Vosom da treba da postoji kompromis.
„ Moj narod ima bitku između glave i srca. U srcu je Rusija, a glava govori Zapad, jer je to kapital, projekti. Republika Srpska radi svog nacionalnog integriteta mora da prati Srbiju, ne smije da postoji granica na Drini. Ako Srbija kaže da NATO-u i mi ćemo, ukoliko ne, nećemo ni mi“, stava je Banjac.
Oko pitanja migranata zauzeli su stav da trebaju oba entiteta raditi na poboljšanju položaja migranata kako iz humanih tako i iz bezbjednosnih razloga i problema koji dolaze sa njima.