Banje veliki turistički potencijal
Vlada Republike Srpske započela je značajna finansijska ulaganja u kapacitete Banja Mlječanica i Slatina, ali i Viline vlasi u Višegradu, izjavio je Srni pomoćnik ministra trgovine i turizma Srpske Predrag Tešić.
Tešić je istakao da je Vlada prepoznala potencijal banjskog turizma i ocijenio da će ova ulaganja doprinijeti poboljšanju kvaliteta usluge, proširenju ponude i u konačnici rastu broja dolazaka.
Govoreći o broju posjeta i noćenja u banjskim centrima u Srpskoj, Tešić je naveo da je u prošloj godini od ukupno 1.036.569 noćenja – 332.187 ostvareno u banjskim centrima /32,05 odsto/.
Od ukupnog broja ostvarenih noćenja u banjskim centrima, oko 70 odsto se odnosilo na domaće, a 30 odsto na strane goste.
Kada je riječ o ovogodišnjim trendovima, Tešić je naveo da su u prva tri mjeseca ostvarena ukupno 248.023 noćenja, od čega je 74.547 ostvareno u banjskim centrima /oko 30 odsto/.
On je napomenuo da ovogodišnji trend pokazuje da je od ukupnog broja ostvarenih noćenja u banjskim centrima 46.650 noćenja stranih turista, dok je 27.897 noćenja domaćih turista.
“Ovi pokazatelji govore u prilog tome da banjski centri u Republici Srpskoj sve više privlače goste iz inostranstva, ali i da ima prostora za dodatnu promociju na međunarodnom planu i da su posjete poput nedavne Italiji odličan način za promociju kako turističke ponude, tako i ljekovitih svojstava naših banjskih centara”, rekao je Tešić.
Tešić je naveo i da su za ljekovita dejstva mineralnih, termalnih i termomineralnih izvora na području Republike Srpske znali još stari Rimljani, a bogatu tradiciju u liječenju raznih oblika oboljenja, koristeći prirodne mineralne vode, upotpunili su kasnije Turci i Austrougari, koji su na tim lokalitetima gradili objekte koji su i danas dio turističke ponude Srpske.
Tešić je nedavno sa delegacijom Grupacije banja, koja djeluje pri Privrednoj komori Republike Srpske, boravio u trodnevnoj studijskoj posjeti termalnim centrima regije Emilija Romanja u Italiji.
Uz obilazak banjskih centara, delegacija Republike Srpske održala je i niz sastanaka sa upravama banjskih centara, lokalnih zajednica i udruženja koja djeluju u ovoj regiji, te predstavili ponudu, ali i potencijale za dalji razvoj banjskog turizma u Republici Srpskoj.
Tešić je istakao da je ova studijska posjeta odlična prilika za razmjenu iskustava privrednih subjekata koji posluju u sektoru banjskog turizma, ali i za promociju domaćih kapaciteta na tržištu Italije i privlačenje investitora u Srpsku.
On je naglasio da Republika Srpska ima oko 200 termomineralnih izvora koji mogu da privuku potencijalne investitore, te stvore priliku za izgradnju novih banjskih kapaciteta.