Barijere i dalje prisutne, potrebna kancelarija za praćenje procesa unapređenja

Lica sa invaliditetom u Republici Srpskoj i dalje se suočavaju sa raznim barijerama zbog čega je neophodno postojanje kancelarije koja bi pratila proces unapređenja jer ni danas nije dovoljno jasna slika o njihovom broju i potrebama, rekla je konsultant za pitanja prava marginalizovanih grupa Tanja Mandić Đokić.

“To je prva prepreka u projektovanju stvarnih potreba i načina za njihovo rješavanje”, rekla je Đokićeva Srni povodom 3. decembra – Međunarodnog dana osoba sa invaliditetom.

Đokićeva, koja je osoba sa invaliditetom, navela je da je položaj ovih lica u BiH loš, iako na njihove mnogobrojne probleme upozorava i Komitet UN, naglasivši da su žene sa invaliditetom izložene najmanje dvostrukoj, a često višestrukoj diskriminaciji u društvu”, ukazuje Đokićeva.

Ona je istakla da je alarmantno to što u uslovima globalne krize društvene grupe koje su već ranjive i marginalizovane bivaju gurnute još dalje na margine društva, a njihov položaj se dodatno pogoršava.

“Tako je i u Republici Srpskoj od početka pandemije virusa korona primjetna znatna stagnacija ranije pokrenutih procesa za poboljšanje položaja lica sa invaliditetom”, ukazala je Đokićeva.

Ona je rekla da se na osnovu rada udruženja lica sa invaliditetom zna da se ova lica još suočavaju sa elementarnom pristupačnošću okruženja u smislu arhitektonskih barijera, ali i barijera u komunikaciji i pristupu sadržajima.

“Javni prevoz, posebno međugradski, je velika prepreka u mobilnosti lica sa invaliditetom. Usluge u zajednici se vrlo malo ili nimalo razvijaju. Puni pristup obrazovanju još nije omogućen, sistematski se ne pristupa zapošljavanju lica sa invaliditetom”, navela je Đokićeva.

Ona je istakla da je jedan od velikih problema pristup uslugama zdravstvene zaštite i adekvatnim pomagalima, ortopedskim i audio-vizuelnim, ocijenivši da se problemima ovih osoba još ne pristupa sistematski, niti multidisciplinarno.

“Kao posljedicu takvog pristupa i nepostojanja jedinstvenog tijela, kao što je, na primjer, kancelarija koja bi pratila procese unapređenja položaja lica sa invaliditetom, nemamo ni danas dovoljno jasnu sliku o broju i potrebama lica sa invaliditetom u Srpskoj”, ukazala je Đokićeva.

Ona je ukazala da udruženja lica sa invaliditetom, ulažu znatne napore da naprave pomak, kao i da je uloga aktivista značajna, ali ne može da zamijeni ulogu institucija koje su zadužene da svim građanima obezbijede ravnopravne i dostojanstvene uslove života.

Đokićeva je napomenula da je ovogodišnja tema obilježavanja Međunarodnog dana lica sa invaliditetom “Transformativna rješenja za uključiv razvoj: uloga inovacija u podsticanju pristupačnog i pravednog svijeta”, čime se skreće na važnost kreiranja društva u kojem svi građani imaju istu mogućnost da razviju svoje potencijale i ravnopravno učestvuju u životu zajednice.

Dan lica sa invaliditetom, 3. decembar, ustanovljen je 1992. godine rezolucijom Generalne skupštine UN s ciljem skretanja pažnje na razumijevanje invaliditeta i značaj podrške društva u očuvanju dostojanstva, obezbjeđivanju poštovanja ljudskih prava lica sa invaliditetom, kao i poboljšanja uslova života.

/autor: Srna, foto: Ilustracija/