Bivši logoraši i studenti Univerziteta u Banjaluci posjetili Spomen područje Donja Gradina

 Predsjednik banjalučkog Udruženja logoraša Drugog svjetskog rata Dobrila Kukolj, koja je preživjela strahote jasenovačkog logora,  svjedočila je danas u Donjoj Gradini pred studentima i mladim članovima udruženja.

U obraćanju studentima u izložbenoj sali Javne ustanove Spomen-područje Donja Gradina, Kukoljeva je rekla da je Јavna ustanova “Spomen područje Donja Gradina” nedavno izdala njenu knjigu “Tuga koja traje čitav život”, koja vjerodostojno svjedoči o stradanju njene porodice i stradanju Srba u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj,.

 “Svaki put kada ovdje dođem, a to je od 1964. godine pa na dalje, sam preživljavala zlo koje sam prošla. Današnja posjeta za mene ima poseban značaj jer sam uspjela i radila na tome da mladi njeguju kulturu sjećanja.  Moja duša je zadovoljna kada vidim mlade ljude, mlade studente i pokoljenja koja pažljivo slušaju priče onih koji su to zlo preživjeli, da se ne zaboravi”, izjavila je Kukoljeva novinarima u Donjoj Gradini.

Ona je podsjetila da je rođena u Međeđi, selu nedaleko od Donje Gradine, a da će zajedno sa studentima danas obići i Jasenovac u Hrvatskoj, kao i Draksenić u kojem se desio nezapamćen zločin jedinstven u Evropi poznat kao “krvava liturgija”.

“Cilj nam je da istinu nikada ne zaboravimo, da se ona prenosi na buduća pokoljenja i da se to zlo nikada više ne ponovi. Uvijek govorim svim ljudima da ne dozvole da se mrzimo, pravimo zlo i ratujemo, a ratova je sve više. Nema još puno preživjelih logoraša, ali neki svoje priče nisu mogli ni ispričati”, rekla je Kukoljeva.

Ona je zahvalila na saradnji direktoru JU Spomen područje Donja Gradina Tanji Tuleković, koja se, kako je rekla, trudi i radi na tome da se što više svjedočanstava sačuva.

Predrag Pažin iz Trebinja, student Fakulteta političkih nauka Univerziteta u Banjaluci, rekao je novinarima da je prvi put u Donjoj Gradini, koja je važno istorijsko mjesto srpskog naroda.

Na prilici da posjeti Donju Gradinu i Jasenovac Pažin je zahvalio Centru za istraživanje ratnih zločina i Udruženju preživjelih logoraša iz Banjaluke.

“Mislim da je to važno za nas mlade ljude jer to pretežno učimo iz literature, ali nismo imali priliku da stvori uživo svoju sliku o ovakvom mjestu i zato je to važno. Na ovom mjestu desilo se jedno od najvećih istorijskih stradanja našeg naroda u Donjoj Gradin i Jasenovcu”, rekao je Pažin.

Studentima i članovima banjalučkog  Udruženja logoraša Drugog svjetskog rata danas se obratila i direktor JU Spomen-područja Donja Gradina Tanja Tuleković koja je u izjavi novinarima istakla da je za kulturu sjećanja izuzetno značajan obilazak autentičnih mjesta stradanja kakvo je Donja Gradina.

“Donja Gradina sa svojih devet grobnih polja i 105 masovnih grobnica najbolje prezentuje i dokazuje ustaški zločin genocide počinjen u Nezavisnoj državi Hrvatskoj”, rekla je Tulekovićeva.

Ona je dodala da ustanova već duži niz godina sarađuje sa Udruženja logoraša Drugog svjetskog rata iz Banjaluke.

“Želim da istaknem zaista veliki trud gospođe Dobrile Kukolj na utvrđivanju i prezentaciji istorijskih činjenica i podsjetim da je ona rodom iz sela Međeđa, koje gravitira Donjoj Gradini. Ona je i više nego autentična osoba koja može da da najbolje dokaz o onom što je preživjelo civilno stanovništvo Kozare i Potkozarja i zaista se nadamo da ćemo ovu našu saradnju nastaviti što duže”, ocijenila je Tulekovićeva.

Ona je najavila da će svjedočanstvo Dobrile Kukolj i njene porodice objavljeno u knjizi “Tuga koja traje čitav život” naredni mjesec biti promovisano u Beogradu i Prijedoru.

Članovi Udruženja logoraša Drugog svjetskog rata i student danas su položili vijenac u pomen jasenovačkim žrtvama na grobnom polju Topole u Spomen-području Donja Gradina, a o tom stratištu govorio je viši kustos Dejan Motl.

Tokom dana posjetiće Jasenovac u Hrvatskoj, gdje su planirano predavanje za studente o Koncentracionom logoru Jasenovac.