“Centar za informisanje i kulturu” Kozarska Dubica i ove godine dio kampanje “Dani medijske i informacijske pismenosti”; Kondićeva: “Program ćemo posvetiti edukaciji djece i mladih o sigurnom korištenju digitalnih tehnologija”

“Centar za informisanje i kulturu” Kozarska Dubica i ove godine dio je kampanje “Dani medijske i informacijske pismenosti” koja se sprovodi od 19. do 29. oktobra.

“Uzimajući u obzir značaj i odgovornost samih medija za unapređenje medijske i informacijske  pismenosti na našim medima biće proizvedeno i emitovan niz emisija o temama poput “Djeca, mladi i mediji”, “Roditeljstvo u digitalno doba”, “Online sigurnost”, “Mediji i mentalno zdravlje” i slične teme iz ove oblasti”, potvrdila je Dijana Kondić direktor “Centra za informisanje i kulturu” i dodala da je prvenstveno sprovođenje ovakvih kampanja usmjereno ka edukacija djece i mladih o sigurnom korištenju digitalnih tehnologija.

Ona je naglasila da u cilju promocije i unapređenja medijske i informacijske pismenosti u naredne dvije sedmice program Radio-televizije Kozarsaka Dubica i “Dub radija” će biti posvećen ovoj kampanji koju sprovodi Regulatorna agencija za komunikacije BiH u saradnji i uz učešće organizacija i institucija aktivnih u ovoj oblasti, među kojima je i “Centar za informisanje i kulturu”.

RTV KD i “Dub Radio” dio su ove kampanje, kako bi doprinjeli podizanju svijesti o značaju medijske i informacione pismenosti kao i o sigurnosti na internetu.

“Jako je značajno racionalno sagledavati medijske sadržaje. Pri tome značajnon je znati rasuditi ko plasira informaciju, gdje je plasira i ko je zvanični izvor informacija. S obzirom na masovnu upotrebu društvenih mreža, autor određene informacije može biti svako ali tačnost informacije mora biti potvrđena, odatle vreba opasnost od dezinformisanja putem interneta. U  prvoj dobi, kako bi se djeca zaštitila od negativnih sadržaja, jako je važna uloga roditelja. Poziv koji mi mediji često ponavljamo je da se roditelji uključe, da se zainteresiuju za to što njihova djeca slušaju, gledaju ili čitaju na internetu”, pojasnila je Kondićeva i dodala da su svi svjesni koliko mediji imaju veliki utjecaj u modernom društvu.

Ona je naglasila da u medijskom prostoru, što podrazumjeva i društvene mreže, ima dosta mjesta za razne zloupotrebe i promovisanje različitih interesa.

“Društvene mreže su nekontrolisan medijski prostor. Poseban problem je upravo zloupotreba ljudskih strahova, nesigurnosti, neizvjesnosti, situacije u kojoj nismo sigurni šta se događa, kako bismo trebali odreagovati, postupiti i slično”, istakla je Kondićeva.