Danas stotinu godina od oslobođenja Dubice u Velikom ratu

Ovih dana širom svijeta obilježava se stotinu godina od  završetka Prvog svjetskog rata.

U toku novembra 1918.godine srpska vojska je oslobodila najveći dio teritorije BiH, a  na današnji dan, 21.novembra srpska armija je ušla i oslobodila i našu opštinu.

Današnji praznik ,Sveti Arhangel Mihailo kojeg proslavlja Srpska pravoslavna crkva,mnogi građani i institucije, poseban je dan koji mi u Dubici treba da spomenemo, zato što je  tog dana prije tačno stotinu godina srpska vojska, dio Druge armije ušao na prostore Potkozarja i Dubice, kazao je Mile Zeljić profesor istorije i predsjednik SPiKD „Prosvjeta“ .

Važnost ovom datumu daje i činjenica da je naš sveštenik, proto Slavko Vujasinović zajedno sa dva sveštenika drugih konfesija izašao pred srpsku vojsku u predgrađu Dubice, dočekao srpsku vojsku i garantovao za lojalnost svih građana Dubice,mada se tokom Prvog svjetskog rata neki nisu časno ponijeli prema srpskom narodu, rekao je Zeljić.

On je rekao da je interesantno da jedinice takozvanog zelenog kadra,koji je pobjegao iz austrougarske vojske, krio po šumama i bio spreman da popali ꞌćaršijuꞌ, ali su proto Slavko i dubički trgovac Nikola Cikota dubičk to spiječili i nisu dozvolili da u Dubici dođe do nikakve odmazde.

Na prostoru tadašnjeg dubičkog kotara ili sreza,kako se zvao, nije bilo nereda,jedino je na području Vlašovaca ubijen jedan beg koji je došao iz Kulen Vakufa i bio ꞌzulumćarꞌ, i to je bila jedina žrtva kod nas na kraju Velikog rata, naveo je Zeljić.

Interesantno je i pomenuti da je 27.novembra u Dubici formirano Narodno vijeće, prvi organ narodne vlasti i prvi potpisnici za zajednički život sa Srbijom , u to vijeće ušlo je 13 ljudi, 8 trgovaca, dva bega,dva činovnika i jedan sveštenik, dodao je Zeljić.

Prema podacima Narodnog odbora iz Prijedora na područje Kozare i Potkozarja ušli su dijelovi Druge srpske armije, a Narodno vijeće iz Bosanske Dubice formirano 27.novembra , među prvima je bilo potpisnik ujedinjenja sa Srbijom.

Kozarčani su dali 1.116 dobrovoljaca, od kojih je više od 700 prebjeglo iz austougarske vojske ,a više od 400 bili su dobrovoljci iz prekomorskih zemalja , od kojih je oko 70 poginulo ili nestalo.

Bosanskodubički srez je dao oko 400 dobrovoljaca, tačan broj se ni danas ne zna, a mnogi su herojski položili živote za slobodu svoga, ali i ostalih slobodarskih naroda, kazao je Mile Zeljić koji danas za Radio-televiziju Kozarska Dubica govorio o događanjima u dubičkom kotaru tih istorijskih dana ,na koje ,kako kaže, Dubičani treba da budu ponosni.