Deseti broj časopisa “Topola” donosi naučne tekstove o stradanju Srba u NDH
Iz štampe je izašao deseti jubilarni broj časopisa “Topola” Javne ustanove Spomen-područje Donja Gradina, koji donosi tekstove o stradanju Srba u moštaničkom Potkozarju, ustaškim zločinima u selu Bravsku, Sanici, Voćinu, Slabinji i drugim mjestima u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj /NDH/.
Direktor Javne ustanove Spomen-područje Donja Gradina Tanja Tuleković rekla je Srni da se izlaskom ovog jubilarnog broja zaokružuje prvih deset godina postojanja ovog naučno-istraživačkog časopisa.
Tulekovićeva je navela da objavljeni tekstovi dokumentuju ustaški zločin u NDH i veoma su značajni za sintezu njegovog istraživanja.
“Sudbina izbjegličke srpske djece u izbjegličkim domovima u Srbiji, briga o bolesnoj i iznemogloj djeci dokumentovana je u tekstu predstavnika Instituta za savremenu istoriju i Narodnog muzeja Kraljevo i dokaz je bestijalnosti ustaške ideologije”, rekla je Tulekovićeva.
Ona je dodala da je ovo veoma značajan način dokumentovanja stradanja Srba, Jevreja i Roma u ustaškom logoru Jasenovac.
“Sjećanja preživjelih jasenovačkih logoraša zauzimaju posebnu pažnju u priređivanju časopisa `Topola` i ovom prilikom objavljeno ih je sedam i uz njih su priložene fotografije stradalih Jasenovcu. U tom smislu jako je važno da podsjećamo javnost da na ovaj način, pisanom riječju, možemo sačuvati naše žrtve od zaborava i da smo otvoreni za saradnju”, rekla je Tulekovićeva.
Prema njenim riječima, časopis je karakterističan i po tome što je afirmisao mnoge mlade istraživače koji su svoje objavljene radove u “Topoli” proširili i objavili u vidu naučnih monografija.
“Sa ponosom možemo reći da smo mladim istraživačima otvorili put za dalji rad i napredak”, rekla je Tulekovićeva.
Glavni ciljevi časopisa “Topola” su istraživanje istorije šire okoline Kozarske Dubice, istraživanje istorije genocida i ratnih zločina na području NDH od 1941. do 1945. godine sa fokusom na logor Jasenovac i njegovo najveće stratište u Donjoj Gradini.
/SRNA/