Đurić o Trgovskoj gori: Nekontrolisana radioaktivnost dovodi do mutacija
Namjera Hrvatske da izgradi odlagalište za radioaktivni otpad na Trgovskoj gori nije prihvatljiva za lokalne zajednice koje se nalaze u blizini jer radioaktivnost, ukoliko nije kontrolisana, dovodi do promjena na DNK nivou kod živih bića i do različitih mutacija, upozorila je danas profesor poljoprivrednog fakulteta Univerziteta u Banjaluci Gordana Đurić.
Đurićeva, koja je autor naučnoistraživačkog rada “Izazovi zbrinjavanja radioaktivnog otpada – Prava lokalne zajednice – Genetički resursi za hranu i poljoprivred”, smatra da mnogo više treba govoriti o pravima lokalnih zajednica na zdravu životnu sredinu i zdravstveno bezbjednu hranu.
-Iskustva i istraživanja ukazuju na to da radioaktivnost utiče na genetiku ljudi, biljaka i životinja. Kada se to pusti u životnu sredinu i bez kontrole ne znamo šta se dešava u tom trenutku i veoma je teško ispratiti štetu koju čini – izjavila je Đurićeva novinarima, prije predstavljanja svog naučnog rada.
Smatra da je u tim situacijama potrebno djelovati preventivno i u istraživanja uključiti i procjenu rizika i uticaja na životnu sredinu prije nego što tako važne odluke budu donesene.
-Drugo pitanje se odnosi i na prava lokalnih zajednica i ljudi koji žive na području, a koje je neposredno ugroženo takvim infrastrukturnim objektima. Postoje mehanizmi i međunarodni instrumenti koji mogu da budu osnov za zahtjev da se odgodi donošenje odluke za izgradnju odlagališta. Problem je što se u ovoj konkretnoj situaciji lokalna zajednica veoma slabo čuje – rekla je Đurićeva.
Ministar za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske Bojan Vipotnik rekao je da će ovaj naučnoistraživački rad znatno doprinijeti argumentaciji da lokacija na Trgovskoj gori nije adekvatna za zbrinjavanje radioaktivnog otpada.
-Važno nam je da u borbu protiv namjera Hrvatske da na Trgovskoj gori izgradi odlagalište za radioaktivni otpad uključimo i akademsku zajednicu, kako bismo imali čvrste argumente da izgradnja takvog objekta ne bi bila bezbjedna za živa bića koja se tu nalaze – izjavio je Vipotnik.
On je napomenuo da namjere Hrvatske, osim zdravlja živih bića, mogu da ugroze i privredu i turizam u lokalnim zajednicama koje se nalaze u blizini, te da se posljedice u privredi već osjete, jer niko neće da kupuje zemljište niti da uzgaja hranu na tom području.
Hrvatska planira da radioaktivni otpad iz Nuklearne elektrane “Krško”, kao i postojeći institucionalni otpad skladišti na lokaciji Trgovska gora u opštini Dvor, na samoj granici sa BiH.
Glas Srpske