Dodik na predavanju u Moskvi: Rusija je za Srbe prijatelj na kojeg se možemo osloniti

Za nas su veoma važni odnosi sa Rusijom i sežu daleko u prošlost, a potiču iz svijesti o pripadnosti zajedničkom  porijeklu i korijenima iste pravoslavne vjere, izjavio je predsjednik Srpske Milorad Dodik u Moskvi tokom svog predavanja o očuvanju istorijskog sjećanja, značaju Dana pobjede i principima na kojima treba graditi međunarodne odnose u multipolarnom svijetu.

Dodik je istakao da su Srbi ponosni na to što nikada nisu izgubili tu poveznicu.

– Naša istorija je veoma bliska i na neki način svoj najvidljiviji karakter ima u tome da su zapadnjaci uvijek jednako djelovali i prema nama i prema Rusima. Ono što je Zapad proigrao kroz vaskrsenje fašističkih metodologija prvo se desilo nama. Zato mi godi kad ruski predsjednik Vladimir Putin spomene Јugoslaviju. Zapadnjaci su se negativno odnosili prema Јugoslaviji koja je uglavnom bila mirna. Preko 500.000 Srba je moralo napustiti Hrvatsku i doseliti se u Srpsku i Srbiju. NATO je bombardovao Srpsku i Srbiju, tada su stradala djeca, a oni su pričali da su to bile humanitarne intervencije – rekao je Dodik.

Dodik je napomenuo da danas Rusija za Srbe znači ne samo prijatelj, nego prijatelj na kojeg se možemo osloniti.

– Sreća i srpskog i ruskog naroda je pojava ruskog predsjednika Vladimira Putina koji je svojom strpljivošću i dubokim razumijevanjem digao Rusiju. Putin nikad nije zaboravio prijateljstvo prema nama. Rusija se zalaže za to da se poštuje Dejtonski mirovni sporazum, što i ja tražim – naveo je Dodik.

Dodik je izjavio da je jedan od najvažnijih trenutaka bio kada je Putin 2007. godine na Minhenskoj bezbjednosnoj konferenciji govorio veoma jasno o tome kako će se svijet razvijati i kretati i da to Rusija sebi ne može dozvoliti.

– Rusija je prevarena od strane NATO i Zapada. Osnovni interes zapada je resurs koji Rusija ima. EU je jako zavisna, nema resurse, sama ukida te vrijednosti – kazao je Dodik.

Dodik je kazao da su Srbi u prethodnom ratu izgubili 34.000 ljudi koji su se borili za ono što danas zovemo Republika Srpska.

– Zato je ona danas odraz volje našeg naroda – rekao je Dodik.

Govoreći o stradanju Srba u Drugom svjetskom ratu Dodik je rekao da je najveći koncentracioni logor na prostoru ustaške Nezadivne Države Hrvatske bio u Јasenovcu.

– Zvanična državna politika NDH bila je podređena Hitleru i Musoliniju, ali su daleko više koristili brutalne metode ubijanja i mučenja, preko 154 metode tzv. suve likvidacije. Njihov cilj bio je da jednu trećinu Srba pobiju, jednu trećinu da rasele i jednu trećinu da prekrste. Oni su jedini imali koncentracioni logor za srpsku djecu – rekao je Dodik.

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik upoznao je danas u Moskvi rusku omladinu o istorijatu srpskog naroda na Balkanu i Republici Srpskoj, ističući da ona iako pokriva 49 odsto teritorije međunarodno priznate BiH ima viši stepen automomije i sva obilježja države.

– Ima teritoriju, ljude koji žele tu republiku i ima izvršnu i zakonodavnu vlast. Republika Srpska pokriva 49 odsto teritorije, to je oko 25.000 kilometara kvadratnih i mi smo mala zajednica u kojoj živi 1.170.000 ljudi, od kojih je više od 90 odsto Srba i zato se ona zove Republika Srpska – naglasio je Dodik.

Prema njegovim riječima Republika Srpska nije nastala slučajno, već je istorijski determinisana u procesima dugog trajanja Srba na prostoru Balkana.

– Stanovništvo današnje Republike Srpske prošlo je golgotu kroz istorijske periode u kojima smo već rano, dolaskom Otomana na Balkan izgubili svoju državu i gotovo 500 godina bili pod Otomanskom imperijom koja je činila sve da islamizuje Srbe i značajan dio njih je islamizovan, a danas se oni zovu Bošnjaci – naveo je predsjednik.

Dodik je istakao da je, ipak, značajan broj Srba ostao vijeran srpskoj pravoslavnoj vjeri, navodeći da je Srpska pravoslavna crkva u tom periodu očuvala identitet, kulturu, jezik i pismo srpskog naroda.

Predsjednik je istakao da su Srbi u trenutku Prvog svjetskog rata u kojem je carska Rusija pomagala, formirali teritoriju koja se zvala Srbija, ali da je nažalost područje BiH ostalo pod upravom Austrougarske.

– U to vrijeme po popisima, naročito nakon Drugog svjetskoj rata, u BiH je bilo 62 odsto Srba, ali mi nismo ušli u sastav Srbije kao države – rekao je Dodik.

Dodik je naglasio da je Prvi svjetski rat bio period najvećeg srpskog stradanja, navodeći da su Srbi u tom ratu izgubili 36 odsto stanovništva, od kojeg je ubijeno više od 50 odsto muškog vojno sposobnog stanovništva.

– Tadašnje rukovodstvo donijelo je odluku da se Vojska Srbije povuče preko Albanije u zimskim uslovima kada je stradalo desetine hiljada naših predaka, da bi došli na ostrvo Krf, gdje su se oporavljali i liječili, a kasnije se uključili u borbe za oslobođenje Srbije. Ta pobjednička srpska vojska oslobodila je u mahu čitav prostor Srbije i današnje Sjeverne Makedonije i donijela slobodu narodima na prostorima bivše Јugoslavije. Oslobodila je Sarajevo, Banjaluku, Zagreb, Maribor – istakao je predsjednik.

Nakon toga, dodao je Dodik, Nijemci su se ponovo pojavili i napali Јugoslaviju i bombardovali Beograd, a u trenutku kada su odlučili da napadnu Sovjetski Savez Srbi su podigli ustanak, što je dovelo do odlaganja tog napada.

– I mi sa ponosom ističemo da smo na taj način pomogli bratskom ruskom narodu i Sovjetskom Savezu – naglasio je Dodik.

RTRS