Dubički drvoprerađivači bez sirovine
Dugogodišnji problem dubičkih drvoprerađivača sa obezbjeđenjem sirovine je eskalirao, u pitanje je došla cjelokupna proizvodnja u ovom sektoru na području opštine, a bez posla su i prevoznici u Kozarskoj Dubici .
Na inicijativu drvoprerađivača, čija su preduzeća zbog problema sa nabavkom sirovine pred kolapsom, načelnik opštine Radenko Reljić danas je održao sastanak sa najznačajniji privrednicima iz oblasti drvoprerade i prevoznicima šumskih drvnih sortimenta.
Reljić je rekao da je ovo već drugi sastanak ove godine sa ljudima koji rade u drvopreređivačkom sektoru i imaju ozbiljan problem , nemaju dovoljno sirovine zbog čega su došli pred zatvaranje svojih firmi i otpuštanje radnika, što je ogroman problem koji se pod hitno mora rješavati.
Opština Kozarska Dubica nažalost nema ingerencije da taj problem rješava ,ali ono što svakako može da uradi jeste da okupi te ljude i sa odgovorajućim zaključcima uputi dopis nadležnim institucijama, resornom ministarstvu i Upravi „Šuma Srpske“, kazao je Reljić.
On je rekao da su dva zaključka proistekla sa današnjeg sastanka , da se poziva na striktnu primjenu Zakona o šumama, član 84 kojim je propisano da 80 odsto šumskog drvnog sortimenta treba da ostane na području lokalne zajednice, odnosno opštine Kozarska Dubica i drugi zaključak da su u roku od sedam dana, ukoliko ne bude odgovora od nadležnih institucija,ljudi spremni da se solidarišu i kamionima blokiraju prilaze šumskim putevima.
Na takav način oni moraju braniti svoj interes, a moja uloga načelnika je da štitim svoje ljude i radna mjesta, naveo je Reljić i izrazio nadu da će nadležne institucije uslišiti ove zahtjeve i dozvoliti ljudima da se bave proizvodnjom i tako čuvaju radna mjesta.
Problem sa nabavkom sirovine godinama mori i Dragoljuba Radovića, vlasnika preduzeća „Lestilia“ koje zapošljava 22 radnika, a čiji je opstanak sada doveden u pitanje, kao i drugih drvoprerađivačkih preduzeća u Kozarskoj Dubici.
On je naglasio da dubički dvoprerađivači već danas nemaju sirovinu za preradu i da će ukoliko se ovaj problem ubrzo ne riješi biti prinuđeni da otpuštaju radnike.
Mi samo tražimo striktnu primjenu člana 84 Zakona o šumama koji kaže da na području lokalne zajednice mora da ostane 80 odsto šumskih drvnih sortimenata, a što bi zadovoljilo cjelokupne potrebe naše privrede i stanovništva za drvnim sortimentima, istakao je Radović .
Stroga primjena ovog zakona i izdvajanje Šumske uprave Kozarska Dubica iz Šumskog gazdinstva Prijedor ,kako bi se formiralo šumsko gazdinstvo u našoj opštini biće ciljevi Udruženja drvoprerađivača opštine Kozarska Dubica čije smo osnivanje inicirali, rekao je Radović .
Sa drvoprerađivačima sudbinu dijele i prevoznici drvnih sortimenata koji zbog nedostatka sirovine ostaju bez posla.
Mi prevoznici smo direktno vezani za drvoprerađivače i vozimo svu robu za Evropsku uniju i ako oni nemaju robe mi nemamo šta da vozimo, kazao je Vladimir Rokić.
Ukoliko se problem sa nabavkom sirovine uskoro ne riješi u pitanje će doći više od 400 radnih mjesta u oblasti primarne i finalne drvoprerade. Bez posla će ostati i 40-ak zaposlenih na prevozu šumskih drvnih sortimenata na području opštine Kozarska Dubica.
Današnjem sastanku sa drvoprerađivačima prisustvovali su i predsjednik Skupštine opštine Kozarska Dubica Milovan Barišić , te načelnik Odjeljenja za privredu i poljoprivredu Miroslav Tica.