E-uputnice postaju praksa u Srpskoj

Elektronske uputnice, recepti i zdravstveni kartoni od sredine mjeseca postaće praksa u javnim zdravstvenim ustanovama u Gradišci, Srpcu i Kozarskoj Dubici, koje prve u Srpskoj prelaze na Integrisani zdravstveni informacioni sistem (IZIS) zahvaljujući kojem će domaće zdravstvo biti brže, dostupnije i efikasnije.

– Na novi sistem rada prelazi bolnica Gradiška, te tri pripadajuća doma zdravlja, Gradiška, Srbac i Kozarska Dubica. To znači potpuni prelazak na e-uputnice, e-recepte i e-kartone, a uporedo s tim počeće podjela besplatnih elektronskih kartica za osiguranike. Elektronske kartice dobiće i ljekari, a pomoću njih će jednostavno pristupati aplikaciji – rekli su u Fondu i dodali da će na IZIS postepeno prelaziti i ostale zdravstvene ustanove u Srpskoj.

Navode da je uvođenju IZIS-a prethodilo instaliranje hardvera u primarni i sekundarni data centar u Banjaluci i Bijeljini, te potpuna komunikaciona uvezanost i testiranje sistema za ove četiri ustanove.

Vršilac dužnosti direktora Fonda zdravstva Dejan Kusturić kaže da će prelazak na novi sistem u početku biti težak, ali da se nada da neće biti problema koji je ometati pružanje zdravstvene zaštite.

– Važno je da svi u punom kapacitetu koristimo IZIS i da shvatimo njegov značaj, jer svi ćemo od ovoga imati koristi i bolji i efikasniji sistem – istakao je Kusturić i naglasio da će ustanove u narednim godinama imati besplatno održavanje i servisiranje, što će im ostaviti prostora za druge rashode i usmjeravanje novca u bolju zdravstvenu zaštitu.

Za bolnicu Gradiška ovaj korak znači prelazak sa pisaćih mašina na računare i profesionalne tablete, jer do sad nisu imali nikakav informacioni sistem.

– Plan je da 17. avgusta pređemo na IZIS koji će poboljšati kvalitet usluga. Mogući su problemi u početku jer je to za nas nov sistem rada. Vjerovatno ćemo dok se ne uhodamo uporedo primjenjivati novi i stari sistem rada – rekao je v. d. bolnice Rajko Dodik.

Direktor Doma zdravlja „Kozma i Damjan“ Vlado Karagić kaže da kozarskodubička zdravstvena ustanova spremno dočekuje prelazak na elektronsko vođenje kartona, recepata i uputnica, te da su svi radnici uspješno prošli obuku.

„Ukoliko se na početku i pojave neki problemi sa uspostavom novog načina rada, rješavaćemo ih u hodu i imaćemo na raspolaganju  programere koji su instalirali sistem da otklone početne poteškoće ako se pojave“, kazao je Karagić.

Direktor srbačkog Doma zdravlja Mirko Stojić ističe da je novi sistem znatno bolji i sveobuhvatniji u odnosu na postojeći.

– Oprema koju smo dobili je dobra i dobili smo je besplatno, što je za nas od izuzetnog značaja sa finansijskog aspekta – rekao je Stojić.

Predstavnik kompanije “MMS kod”, koja radi na projektu, Slavko Bojić kaže da će ovo preduzeće obezbijediti resurse i podršku u radu zdravstvenim ustanovama u slučaju eventualnih teškoća u primjeni.

– Bez obzira na ugovorene obaveze, imaćemo naše ljude na terenu koji će pomagati medicinarima u korišćenju sistema. Pružaćemo im realnu podršku i raditi na unapređenju sistema, uvažavajući sve pozitivne prijedloge – rekao je Bojić.

Bolnica i tri doma zdravlja dobili su modernu računarsku opremu u trajno vlasništvo, a završene su i sve  pripremne radnje, kao što je donošenje određenih uputstava, procedura i slično.

 Prednosti IZIS-a

– zdravstvene ustanove će imati uvid u medicinske podatke pacijenta što će spriječiti dupliranje, smanjiti troškove i nepotrebna maltretiranja pacijenata,

– osiguranici će dobijati račun o pruženim uslugama, što će smanjiti mogućnost zloupotreba

– biće omogućeno praćenje potrošnje lijekova, stanje zaliha

– smanjiće se čekanje na dijagnostičke i terapijske procedure,

– praćenje medicinskog stanja pacijenata biće adekvatnije jer će biti vidljive sve promjene čime će se poboljšati kvalitet liječenja

– uvođenje e-recepta, osim što će smanjiti “šetnju” pacijenata, dovešće i do smanjenja troškova usljed izbacivanja iz upotrebe papira,

– uvođenje e-kartice smanjiće gužve u administraciji jer se ukidaju ovjere,

– implementacijom IZIS-a ministarstvo će imati potpunu kontrolu nad brojem radnika, njihovu strukturu, stručnu osposobljenost, poziciju.

/glassrpske/