Izliječeni od “kovida” u spasilačkoj misiji

– Terapija antikovid plazmom i trombocitima ima značajnu ulogu u liječenju pacijenata zaraženih virusom korona sa teškom kliničkom slikom, a za nepuna tri mjeseca u RS je prikupljeno 37 doza ovih komponenata krvi.

Šef Službe za prikupljanje krvi u Zavodu za transfuzijsku medicinu RS u Banjaluci Veselka Ćejić kazala je za “Glas Srpske” da je od 3. marta, kada je  zvanično pušten u rad separator plazme, prikupljeno 20 doza antikovid plazme i 17 doza trombocita.

– Razlikuju se potrebe za plazmom i trombocitima, ali generalno postoji veliki broj pacijenata sa teškom kliničkom slikom koji zahtijevaju potporu sa krvlju i komponentama krvi – rekla je Ćejićeva.

Potencijalnom davaocu, pojasnila je, rade se sve potrebne transfuziološke i biohemijske analize, kao i kontrola antikovid antitijela, nakon čega ljekar donosi odluku o mogućnosti pristupa samoj proceduri davanja plazme.

– Donor može davati plazmu više puta, a uobičajeni period između dvije procedure je 15 dana. Cijeli postupak aferezno prikupljene plazme podrazumijeva uzimanje određenog volumena plazme i vraćanje svih ostalih ćelijskih komponenti  davaocu – kazala je Ćejićeva.

Davalac antikovid plazme, pojasnila je Ćejićeva, može biti muškarac od 18 do 60 godina starosti koji je prebolovao koronu.

– Takođe, mora imati tjelesnu masu iznad 60 kilograma, bez komorbiditeta, koji su trajna kontraindikacija za davanje krvi. Ne smije imati hronična oboljenja srca, pluća, bubrega, niti dijabetes, te autoimune bolesti – rekla je Ćejićeva, dodavši da u vrijeme darivanja ovih krvnih komponenata ne smije imati ni znakove koji ukazuju na akutne respiratorne  infekcije.

Jedan od donora plazme je i Banjalučanin Miloš Grujić, koji je prošle sedmice obilježio zlatni jubilej darujući dragocjenu tečnost koja život znači pedeseti put.

– Imao sam koronu krajem prošle godine, a kada sam čuo da se traže donori antikovid plazme, otišao sam u Zavod, gdje su mi uradili detaljnu analizu krvne slike – kazao je Grujić. Dodao je da je, nakon što su javili da su nalazi u redu, dogovorio termin kada će doći u Zavod, jer ta procedura traje duže nego klasično davanje krvi, a sam proces oko 45 minuta.

– Mnogo je onih kojima je potrebna pomoć. Jedna doza krvi može presuditi da li će čovjek živjeti ili ne. Ljudski je pomagati, a život je ljepši kada drugome možeš pomoći – rekao je Grujić i dodao da je do sada tri puta darovao plazmu.

Samo muškarci

U Zavodu za transfuzijsku medicinu RS kazali su da samo muškarci mogu darovati plazmu.

– Kod osoba ženskog pola neophodno je uraditi i anti-HLA antitijela, što se kod nas trenutno ne radi – rekli su u Zavodu i dodali da prikupljanje, čuvanje i distribuciju antikovid plazme vrši transfuziološka ustanova, dok kliničari “kovid” bolnica putem trebovanja za krv primjenjuju plazmu u skladu sa usvojenim indikacijama.

/Glas Srpske/