“Jahorina ekonomski forum”-Trivan: “Strateške odluke omogućile rast i širenje poslovanja
Generalni direktor “M:tela” Jelena Trivan rekla je da su strateške odluke, koje su donesene u ključnom momentu, omogućile rast i širenje poslovanja “Telekom Srbija grupe”, u okviru koje posluje “M:tel”.
“Odluka da se ne prodaju telekomukacione kompanije, čemu su pribegli i Hrvatska, ali i Republika Srpska, nego da mi kupujemo te kompanije i stvaramo svoju grupaciju, bila je pametan potez koji je doveo do toga da u ovom trenutku imamo veće prihode u regionu nego `Dojče telekom`”, navela je Trivanova.
Učestvujući na panelu “Prednosti jednog tržišta zapadnog Balkana” u okviru “Jahorina ekonomskog foruma”, ona je rekla da region stagnira kada je riječ o međusobnim integracijama, kao i u približavanju EU, te da od prošle godine nije napravljen veliki pomak u procesu regionalnih integracija.
“Smatram da najveći potez koji smo učinili datira iz 2021. godine, i to ukidanjem rominga, a da u ostalim segmentima nemamo takve značajne napretke. U međuvremenu smo, zbog rata u Ukrajini, kao region skrajnuti iz fokusa i to je dovelo do smanjenja evroentuzijazma u svim našim državama”, ocijenila je Trivanova.
Govoreći o ulaganju u digitalnu transformaciju BiH, Trivanova je ukazala na izazove i ograničenja, saopšteno je iz “M:tela”.
Prema njenim riječima, u Srbiji je optičke veze, naročito za naučne institucije i naučno-tehnološke parkove gradila država, najčešće uz pomoć EU, a u BiH telekom operateri to rade iz sopstvenih sredstava.
“To podrazumeva da ide sporije, da su usluge skuplje i da tehnološki kaskamo”, rekla je Trivanova.
Ona je dodala da će BiH biti posljednja zemlja u regionu koja će dobiti pet ge mrežu.
“Ipak, učinili smo ono što je bilo do nas – pokrili smo sa četiri ge čitavu teritoriju, uradili pilot pet ge u Banjaluci i izgradili optički vod ka Srbiji od 800 gigabajta u sekundi, koji u ovom trenutku imaju države poput Norveške i Nemačke”, precizirala je Trivanova.
Govoreći o ulasku globalnih tehnoloških kompanija na domaća tržišta, Trivanova je upozorila na potencijalne rizike neregulisanog pristupa, posebno u slučaju “Starlinka”.
Prema njenim riječima, dolazak provajdera satelitskog interneta “Starlink” u BiH zvuči kao fenomenalna stvar i sve zemlje u regionu su to pozdravile.
“Verujući da će omogućiti brži razvoj, `Starlink` je dobio dozvolu za rad u većini zemalja našeg regiona. Ono o čemu treba razmisliti jeste na koji način će rad `Starlinka` uticati na rad telekom operatera i da li treba na izvestan način da zaštitimo telekomunikacione kompanije u BiH i celoj regiji”, poručila je Trivanova.
Ona je istakla važnost konkretnih inicijativa koje mogu dovesti do ozbiljnog partnerstva sa EU.
“Treba da probamo da na nižem nivou, ne političkom nego ekonomskom, nađemo zajedničke interese. U tom smislu apel BiH, bez obzira koliko trenutno postoji unutrašnjih problema i nezadovoljstva prema EU. Plan rasta nudi i nešto mimo novca, a to je evropska perspektiva i ulazak u odabrano društvo i zato mislim da bi bilo bolje da mu se priključimo.