Koliko građana ima elektronske knjižice?
U svim zdravstvenim ustanovama u Republici Srpskoj od prvog januara ove godine prestale su da važe stare zdravstvene knjižice.
Svi građani koji u narednom periodu budu koristili zdravstvene usluge, moraju da imaju nove elektronske.
U Republici Srpskoj do sada je elektronsku karticu preuzelo više od 840.000 osiguranih lica.
Јoš prije dvije godine Fond zdravstvenog osiguranja pokrenuo je proceduru izrade novih elektronskih zdravstvenih knjižica.
U zdravstvenim ustanovama zaživjele su tek sa početkom 2022.godine.
Elektronske knjižice izrađene su s ciljem da pacijent bude lakše indentifikovan u Integrisani zdravstveni informacioni sistem i da se na osnovu toga ostvari pristup zdravstvenom kartonu pacijenta. Sa primjenom novih knjižica sistem će lakše i nesmetano moći da funkcioniše.
– U slučaju da zdravsatvena knjižica nije gotova pacijentu se daje jedna potvrda koju on koristi u zdravstvenim ustanovama. Imamo dosta pitanja i kada je riječ o promjeni ličnih podataka, takođe i oni imaju mogućnost za promjenu kartice – navela je Darija Filipović Ostojić, portparolka Fonda zdravstvenog osiguranja.
U Republici Srpskoj do sada je elektronski knjižicu preuzelo 84 odsto stanovništva. Građani koji je već koriste kažu da im je olakšala dobijanje zdravstvene ustanove.
U potpunosti je zaživio Integrisani zdravstveni sistem. Implementiran je u svim zdravstvenim ustanova. Ljekarima je omogućio uvid u istoriju liječenja pacijenta.
– Ovaj program pruža mogućnosti ali zahtijeva i dorade da bi bio upotrebljiv za zdravstvene radnike ali i pacijentima na korist – navela je Milijana Mrđa, specijalista porodične medicine u Domu zdravlja u Banjaluci.
Integrisanom zdravstvenom sistemu. Ako niste do sada zamijenili staru knjižicu i dalje imate pravo da podnesete zahtjev za dobijanje nove elektronske.