Kondić, Balaban:Odluka o dodjeli sredstava za sanaciju objekta Centra za informisanje i kulturu i Narodne biblioteke od izuzetnog značaja

Usvajanjem Odluke o načinu korištenja sredstava donacije Republike Srbije na jučerašnjoj trećoj vanrednoj sjednici Skupštine opštine Kozarska Dubica za  finansiranje kapitalnih projekata planiran je iznos od 750.000 KM , od čega je 500.000 KM predviđeno za sanaciju zgrade Centra za informisanje i kulturu i Narodne biblioteke, najviše oštećen javni objekat u zemljotresu koji je pogodio Kozarsku Dubicu na samom kraju 2020.godine.

Ova odluka je izglasana sa 19 glasova odbornika skupštinske većine, dok se odbornici opozicije ni na ovoj sjednici nisu izjašnjavali, ali je klub odbornika PDP-a imao primjedbu na dio sredstava namijenjen obnovi ove zgrade, odnosno na srazmjer tih sredstava i sredstava namijenjenih direktnoj pomoći stanovništvu  za koju je planiran iznos od milion maraka. Osim toga iznesen je stav da se sanaciji ove zgrade trebalo pristupiti naknadno iz druge tranše pomoći Vlade Srbije.

“Moram da kažem da cijenimo odluku da je sanacija zgrade Centra za informisanje i Narodne biblioteke među prioritetima kada je riječ o sanaciju štete od zemljotresa”,kazala je direktor Centra za informisanje i kulturu Dijana Kondić.

„Ovo je jako bitno iz razloga jer se pokazala briga da se sačuva oprema lokalnih medija, s druge strane knjige Narodne biblioteke. Zgrada je oštećena u tolikoj mjeri da prokišnjava i svaka vremenska nepogoda je potencijalna opasnost da se krov uruši i time da strada oprema koja je morala ostati u zgradi i da se prekine kontinuitet emitovanja programa. Podsjetiću, opremu za realizaciju radijskog i televizijskog programa nije bilo moguće izmjestiti zbog konekcije s antenama“, naglasila je Kondićeva.

Ona je kazala da su od trenutka zemljotresa i pored toga što su bili primorani napustiti objekat iz kog su poslovali, ni dana, ni sata nisu obustvili ni radijski ni televizijski program, građani su pravovremeno imali dostupne sve najvažnije informacije, a pored toga, praćeni su i svi ostali događaji iz drugih rubrika, iako su uslovi za rad od rata pa na ovamo bili najteži.

„Značaj medija u svim kriznim situacijama je neupitan i nezamjenjiv, jer samo mediji imaju mogućnost da dostave informaciju do svakog pojedinca. Tokom pandemije sve bitne informacije, preporuke struke, kako bi se sačuvali životi i zdravlje su putem medija stizali do svakog našeg sugrađanina. Tako je bilo i tokom zemljotresa. Kada su se svi povlačili u sigurne zone, mi, medijski radnici smo s ostalim dežurnim službama ostajali da radimo i informišemo javnost“, navela je Kondićeva.

Ona je naglasila da njene kolege novinari, snimatelji, spikeri, tonski tehničari svakako zaslužuju pohvalu jer su stoički s ostatkom kolektiva iznijeli ovu situaciju i ako ništa drugo zaslužuju da imaju prostor za rad.

„Već osam mjeseci mi poslujemo iz prostora koji broji 30 metara kvadratnih, nema zvučnu izolaciju, kabinu za čitanje off-ova, studio, nema grijanje, nema klima uređaje…To ni jedan sugrađanin nije mogao da osjeti jer smo složno odlučili ostati dosljedni svojoj profesiji i raditi onako kako smo radili i u najboljim uslovima. Stoga veliko hvala svima koji su prepoznali da je sanacija ove zgrade među  prioritetima. Veliko hvala Vladi Srpske i Vladi Srbije koje su prepoznale veličinu problema i značaj našeg postojanja i što su dali neprocjenjiv doprinos da se krene u sanaciju ovog značajnog objekta koji je smješten na gradskom šetalištu i koji kao objekat sagrađen za vrijeme Austro-ugarske predstavlja kulturno-istorijsko nasljeđe. Ova zgrada svakako treba da bude sačuvana i da bude predata na upotrebu nekim budućim generacijama, kao i lokalni mediji“, kazala je Kondićeva.

„Ja moram da izrazim zadovoljstvo time što je na jučerašnjoj sjednici Skupštine opštine usvojena odluka o načinu trošenja donatorskih sredstava od Vlade Republike Srbije jer jednim dijelom tu su i sredstva predviđena za adaptaciju zgrade u kojoj su smješteni Radio-televizija i Narodna biblioteka“, kazala je Danijela Balaban direktor Narodne biblioteke Kozarska Dubica.

Ona je rekla da je zemljotres koji nas je zadesio izazvao znatna oštećenja na zidovima na spratu iznad Biblioteke, te da je došlo do urušavanja i dijela krovne konstrukcije.

„Mislim da je ova odluka donesena u pravom času jer slijedi i lošije vrijeme, jesen ,zima  i svako odlaganje sanacije bi izazvalo još veće probleme, jer bi moglo doći do kompletnog urušavanja krovne konstrukcije, što bi za sobom povuklo i rušenje zidova,  to znači još veća sredstva neophodna za sanaciju, a sa druge strane dovešćemo u pitanje funkcionisanje ne samo radio-televizije ,nego funkcionisanje i opstanak Biblioteke koja se nalazi u prizemlju ove zgrade“, kazala je Balabanova.

Ona je kazala da je zemljotres ostavio posljedice po mnoge ,javne i privatne objekte u gradu ,ali i da ona kao direktor te javne ustanove  mora dakaže da moramo da radimo na očuvanju zgrade koja se nalazi na evidenciji Zavoda za zaštitu kulturnog, istorijskog i prirodnog naslijeđa Republike Srpske , a pored toga je na listi i peticije Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika u Bosni i Hercegovini.

„Kao takva, zbog svoje kulturno istorijske vrijednosti  ona uživa određen stepen zaštite , a ono što je nama jako važno jeste ona vrijednost koja se nalazi unutar zidova, u našoj biblioteci jer je ova ustanova institucija kulture koja ima nacionalni značaj i opšti interes, što je definisano i zakonom kojim se uređuje naša djelatnost“, kazala je Balabanova.

Istakla je da ta zgrada ima svoju i kulturnu i informativnu i obrazovnu funkciju, i da to nije samo mjesto na kojem se posuđuju i vraćaju knjige, ona je informativni centar.

„Svojim članovima pružamo brojne usluge , Biblioteka je i čuvar prošlosti jedne zajednice ,jer ona prikuplja, čuva,obrađuje i daje na korištenje svu onu građu koja se tiče naše opštine , ona je jednostavno čuvar identiteta lokalne zajednice jer osvješćuje pripadnost jednoj kulturnoj, istorijskoj i geografskoj sredini“,naglasila je Balabanova .

Komentarišući izjavu odbornika PDP-a Čedomira Babića da sredstva Vlade Srbije nije trebalo u prvom mahu usmjeriti na  sanaciju zgrade JP “Centra za informisanje i kulturu” i  “Narodne biblioteke, te da se za rekonstrukciju ovog objekta trebalo čekati da bude upućena naredna tranša pomoći, rukovodioci ovog javnog preduzeća i ustanove su naglasili da  sanacija ovog objekta nikako nije mogla čekati jer je sa lošim vremenskim uslovima  sigurno  da će doći do urušavanja krovne konstrukcije.

“Medijski radnici uvijek ostaju na prvoj liniji kad je neka vanredna situacija, stoga smo jako iznenađeni da se diskutuje o osiguravanju osnovnih uslova za rad ovom i kolektivu Narodne biblioteke, kao da nismo predugo čekali. Stoga nas je iznenadila izjava da nismo prioritet”, rekla je Kondićeva.
“Naglasila bih isto tako da smo mi, medijski radnici sve vrijeme obilazili te ugrožene ljude za koje se neki sada, kad je sve prošlo, zalažu kroz političku diskusiju.
Mi smo sve vrijeme apelovali za pomoć najugroženijima, iako je i nama samima bila potrebna pomoć. Išli smo na terene da pomažemo sugrađanima posredujući između njih i onih koji mogu da pomognu.
 Za svakoga od naših sugrađana kojima su stradali domovi znamo adresu stanovanja za šta sumnjam da većina koja ih sada spominje zna”, rekla je Kondićeva i dodala da je nepotrebno da se politizuje pitanje sanacije zgrade koja je od javnog interesa, te da bi bilo primjerenije da je neko pohvalio rad ovih institucija u gotovo nemogućim uslovima.
“Na prethodnoj sjednici se dovodilo u pitanje kompletna raspodjela sredstava donacije, među kojima i sredstva za građane, sad se priča okreće u drugim smjeru i nastoji se stvoriti publicitet tako što će građanima biti servirana priča da im je nešto uskraćeno.
Ovaj objekat je vlasništvo grada. Javni servis je bogatstvo lokalne zajednice i svima nama treba. Imamo Radio koji je star gotovo pet decenija i Televiziju koja broji gotovo tri decenije. Zar ne trebamo svi da štitimo te medije kako bi postojali i za generacije koje tek dolaze?!”, naglasila je Kondićeva.
Danijela Balaban je naglasila da ovo pitanje nikako nije trebalo politizovati.
“Jasno je da se svi zalažu za svoje ali čekati zimu u ovakvim stanju, značilo bi ugroziti ono što se nalazi unutar zidova objekta, a to su knjige i ostalo vrijedno ovih institucija”, rekla je Balabanova.