Kondićeva: “Nasilje mora da ima nultu toleranciju; Potrebno snažno i ujedinjeno djelovati u smislu prevencije, zaštite žrtava i gonjenja počinilaca”
Danas je počela kampanja “16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja”, a cilj je podići svijest i postaći djelovanje u smjeru prevencije i uklanjanja nasilja nad ženama i djevojčicama širom svijeta.
“Centar za informisanje i kulturu” Kozarska Dubica i ove godine dio je kampanje, koja je globalno prepoznatljiva, a počinje na Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama 25. novembra i traje do 10. decembra, kada se obilježava Dan ljudskih prava.
“Kao društvo moramo da pokažemo snažno opredjeljenje za borbu protiv nasilja nad ženama i djevojčicama. Kao mediji i društveno odgovorno preduzeće podržavamo ‘16 dana aktivizma’ kako bismo ukazali na podršku ženama i djevojčicama koje su postale žrtve nasilja”, izjavila je Dijana Kondić direktor “Centra za informisanje i kulturu”.
Ona je najavila da će ovo preduzeće upriličiti javnu tribinu povodom ove kampanje kao i pozorišnu predstavu u Domu kulture.
“Nikad ne smijemo zaboraviti imena i lica ni jedne žene, ni djevojčice koje su pretrpjele rodno zasnovano nasilje. Potrebno je da udruženo djelujemo i svakako svi koji svakodnevno rade na promjeni stereotipnih normi i ponašanja i pružaju brigu i podršku žrtvama nasilja zaslužuju posebno priznanje, jer nasilje treba da ima nultu toleranciju, a život nema cijenu”, izjavila je Kondićeva i podsjetila na tragične slučajeve femicida u BiH koji su se desili ove godine.
Ona je dodala da je neophodno pristupiti sistematskom rješavanju ovog pitanja, od policije, preko zdravstva, centara za socijalni rad, tužiteljstva, da bi se na adekvatan način, primijenile preporuke koje su ujedno i prevencija za femicid.
“Veoma je važan sistematski pristup, pokrenuti veliki zajednički projekat koji uključuje sve institucije u smislu prevencije, zaštite žrtava i gonjenja počinilaca”, rekla je Kondićeva.
Uprkos ovim naporima, nasilje nad ženama i djevojčicama je i dalje prisutno. Činjenice ukazuju da je potrebno produbiti napore, djelovati dugoročno i na sistematski način. Na globalnom nivou jedna od tri žene su žrtve nasilja, a u BiH je jedna od dvije, što znači da je taj procenat mnogo veći.
Od početka godine u BiH ubijeno šest žena što jasno ukazuje na to da je potrebno uložiti puno više kako bi se spriječilo nasilje.
U svijetu je 25. novembar proglašen Međunarodnim danom borbe protiv nasilja nad ženama i potrebno ga je obilježiti tako da se osude svi oblici rodno zasnovanog nasilja, od nasilja u porodici, silovanja, seksualnog uznemiravanja, do nasilja počinjenog od strane države, uključujući i torturu i zlostavljanje žena političkih zatvorenica jer predstavljaju kršenje ljudskih prava.
Kampanja “16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja“ treba da dovede u fokus svog rada okvir ljudskih prava i koristi ga kako bi osigurala da državni i nedržavni akteri pokažu odgovornost za nasilje nad ženama.