Kovačević: Nijedan evropski zakon nije usvojen bez podrške SNSD-a

Srpski delegat u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH Radovan Kovačević rekao je da SNSD nikada nije napustio sjednicu ni zbog jednog zakona i da nijedan evropski zakon nije usvojen bez podrške SNSD-a.

Kovačević je rekao da je SNSD dao podršku svim zakonima koji su došli u parlamentarnu proceduru, te da je i predložio većinu evropskih zakona.

Napomenuo je da su neke zakone predložili ministri iz HDZ-a.

– U posljednjem periodu kada su dolazili zakonski prijedlozi za povećanje plata zaposlenih u zajedničkim institucijama, kao i druga zakonska rješenja, između ostalih, da se nama, izabranim predstavnicima ne mogu povećati plate, mi smo sve te zakone podržali – rekao je Kovačević.

Naveo je da je potrebno napraviti diferencijaciju između onih koji su podržali i bili konstruktivni za zakone i zakonska rješenja bitna za sve građane u BiH i onih koji su rušili kvorum kada se razgovara o bitnim zakonskim prijedlozima, koji su glasali protiv bitnih zakonskih prijedloga i koji insistiraju samo na eliminaciji Srba koji su pobijedili kod srpskog naroda i građana Republike Srpske.

– Mislim da je to veoma bitno – rekao je Kovačević.

On je naglasio da je SNSD najveći akcionar evropskog puta BiH.

– Dali smo najveći doprinos evropskom putu. Nikada nijedna odluka na evropskom putu nije donesena bez nas. Bili smo veoma konstruktivni. U ovom mandatu rješavali smo bolna teška pitanja koja su i nama bila teška i bili smo spremni da se prave kompromisi – rekao je Kovačević.

Naglasio je da je krizu u BiH izazvao Kristijan Šmit, na prvom mjestu, a predstavnici stranaka “trojke”, na drugom mjestu.

– Čujem određene glasove iz EU, čuli smo juče i Zovko koja kaže da je jedino rješenje za BiH da se nađe neko rješenje među strankama koje su u startu formirale većinu. Nisam siguran da će to ići tako lako – rekao je Kovačević.

On je podsjetio da su određena pitanja oko evropskih zakona bila usaglašena, kao i da je, u vezi sa zakonom o sudu, ostao problem sjedišta Apelacionog odjeljenja.

– To je nešto na čemu mi i dalje insistiramo. Ako smo se dogovorili da će sjedište biti u Republici Srpskoj, onda ćemo mi iz Republike Srpske da kažemo gdje će da bude. Ako smo se dogovorili da će bilo koje sjedište, bilo koje institucije, biti u Federaciji, mi ne pravimo problem gdje će da bude u Federaciji. Mi u to ne ulazimo. Ali kada se dogovorimo da će biti u Republici Srpskoj, onda nas pustite. Šta je problem Banjaluka? Čuli smo komentare iz stranaka “trojke”, ko bi išao da radi u Banjaluku. To su uvrede za građane Republike Srpske, de fakto je Banjaluka glavni grad Republike Srpske. Postaće – poručio je Kovačević.

RTRS