KRPELJI VREBAJU U PRIRODI
Bolest prenose samo zaraženi krpelji, a crvenilo na mjestu ujeda, bolovi u mišićima i zglobovima, povišena temperatura, povraćanje, neki su od simptoma.
Stoga, nakon boravka u prirodi tijelo treba da se detaljno pregleda i ako se ustanovi ujed krpelja da se građani odmah jave ljekaru kako bi se odstranio krpelj u cijelosti, odnosno kako ne bi došlo do komplikacija nastalih ako u koži pacijenta ostane glava i rilca krpelja.
Na opasnost od ujeda krpelja upozoravali su juče medicinske sestre i tehničari dubičkog Doma zdravlja prilikom preventivne akcije kontrole riziko –faktora kod hroničnih oboljenja, koja je organizovana povodom 12.maja Međunarodnog dana medicinskih sestara i tehničara.
Oni su dijelili propagandni materijal u kojem se između ostalog građani upozoravaju da ne pokušavaju sami da odstrane insekt sa tijela.
Ako se na to već odluče, mjesto ujeda ne smije da se tretira nikakvom tekućinom, insekt treba da se uhvati pincetom i pri vađenju okrene u stranu suprotnu od kretanja kazaljke na satu, kazala je Dragica Mirosav glavna sestra u dubičkom Domu zdravlja, ali i istakla da je ipak, najbolje da to urade stručna lica u nekoj od zdravstvenih ustanova.
Sezona krpelja je od aprila pa do kasne jeseni, a među potencijalnim žrtvama, najugroženiji su djeca i poljoprivrednici, koji najviše vremena provode u prirodi.
Savjet stručnjaka je da se koža zaštiti sredstvima za zaštitu kao što su losioni i kreme koji štite od ugriza otrovnih životinja, a preporučuje se i nošenje duboke obuće prilikom boravka u prirodi.