Krpelji vrebaju u prirodi

U kozarskodubičkom Domu zdravlja bilježe sve više pacijenata sa  ugrizom krpelja, ljekarsku pomoć svakodnevno traže i odrasli i djeca, pa ljekari preporučuju povećan oprez za vrijeme boravka u prirodi.

Toplo vrijeme sa dosta vlage kao stvoreno je za najezdu krpelja, kojih najviše ima u travi i na mjestima koja su zarasla u korov. Među potencijalnim žrtvama , najugroženiji su djeca i poljoprivrednici, koji u ovo doba godine najviše vremena provode u prirodi.

Prema ljekarskim preporukama, poslije boravka u prirodi treba detaljno pregledati tijelo da bi se vidjelo da li negdje ima krpelj.

Kao najvažnije ističu da se samoinicijativno krpelj ne odstranjuje .

Važno je da se pacijenti sa ujedom krpelja jave na vrijeme u zdravstvenu ustanovu, kako bi se krpelj u cjelosti odstranio i tako izbjegle komplikacije,ističu u dubičkom Domu zdravlja .

Ujed krpelja zaraženog boreliom može da izazove lajmsku groznicu ali i zapaljenje moždanih ovojnica i nerava.

Klinički se manifestuje pojavom lokalnog otoka i crvenila na mestu uboda i to od tri do 32 dana nakon ujeda, a pored promjena na koži mogu da se jave temperatura, jeza, malaksalost, glavobolja, regionalno uvećanje limfnih žljezda.

Kao prevenciju iz Doma zdravlja preporučuju nanošenje na kožu raznih krema i losiona koji štite od ugriza krpelja i drugih insekata, te nošenje duboke obuće prilikom boravka u prirodi.

Od ove napasti nisu pošteđene ni životinje , pa veterinari ističu da je zaštita od krpelja važna  za očuvanje zdravlja ljubimaca, ali i stoke, poput goveda.