Maričić: Prvi put prikupljeno više od četiri milijarde KM

Poreska uprava Republike Srpske lani je prikupila 4,042 milijardi KM javnih prihoda, što je prvi put da je tokom jedne godine prikupljeno više od četiri milijarde KM, čime je plan premašen za sedam procenata, izjavio je direktor Poreske uprave Goran Maričić.

Maričić je u intervjuu Srni naveo da su prikupljeni javni prihodi u prošloj godini za 432 miliona KM ili za 12 odsto veći nego u 2023. godini ili za oko 940 miliona KM više nego u 2022. godini.

– Ovako dobri rezultati u naplati javnih prohoda rezultat su povećanja efikasnosti rada Poreske uprave i sprovođenju aktivnosti na unapređenju poreske discipline, povećanja stepena odgovornosti poreskih obveznika, što direktno utiče na smanjenje sive ekonomije. Tu su i mjere Vlade koje su dovele do povećanja broja zaposlenih, a povećane su i plate, što je direktno dovelo do povećanja poreza na dohodak i doprinosa – pojasnio je Maričić.

On je dodao da je to dovelo i do povećanja poreza na dobit za nekih 89 miliona KM u prošloj u odnosu na pretprošlu godinu, što ukazuje i na pozitivno poslovanje pravnih lica.

SMANjEN PORESKI DUG

Maričić je naveo da je u prošloj godini došlo do smanjenja poreskog duga prema Poreskoj upravi za 85 miliona KM u odnosu na 2023. godinu, te da trenutno iznos dugovanja iznosi oko 650 miliona KM.

– Značajan dio smanjenja duga je posljedica naplate duga. Dio je zbog zastare, a dio otpisan zbog donošenja pravosnažnog rješenja o stečajnim ili likvidacionim postupcima, jer se dug nije mogao u potpunosti naplatiti iz stečajne mase – naveo je Maričić.

Prema njegovim riječima, ako se posmatraju prihodi po vrstama, vidljivo je da su u prošloj godini doprinosi naplaćeni od oko 2,5 milijardi KM ili 13 procenata više nego u 2023. godini, odnosno više za nekih 300 miliona KM.

– Od toga je oko 180 miliona KM više naplaćeno za Fond PIO, što je povećanje od 14 odsto u odnosu na godinu dana ranije, a za Fond zdravstvenog osiguranja je naplaćeno više za 92 miliona KM – rekao je Maričić.

On je naglasio da je kod direktnih poreza situacija takva da je naplaćeno više za 23 odsto u prošloj u odnosu na pretprošlu godinu, porasla je naplata poreza na dobit i naplaćeno je 454 miliona KM, porez na dohodak naplaćen u visini od 412 miliona KM ili za 72 miliona KM više nego u 2023. godini.

POVEĆANjE PORESKE DISCIPLINE

Maričić je istakao da su svi ovi podaci dobri i zahvaljujući smanjenju sive ekonomije i povećanju poreske discipline.

– Upravo su to neke od aktivnosti koje je radila Poreska uprava kako bi se smanjila siva ekonomija, a svakako treba istaći i povećanje svijesti samih poreskih obveznika o neophodnosti izmirenja poreskih obaveza. Neophodno je da shvate da svoje poslovne ambijente, odnosno ciljeve, ne ostvaruju u smislu izbjegavanja plaćanja poreza, a i stvorena je i lojalna konkurencija na višem nivou nego što je bila ranije, što je motivisalo privrednike da izmiruju obaveze – rekao je Maričić.

On je naveo da je jedan od strateških ciljeva Poreske uprave da smanji prinudnu naplatu, da u većem procentu ide dobrovoljna naplata – da sami poreski obveznici prijavljuju i izmiruju svoje obaveze onako kako je to propisano.

Maričić je dodao da i pored toga postoji određeni broj pojedinaca koji ne postupaju prema pozitivnim propisima i pokušavaju izbjeći zakonom utvrđene obaveze.

– Pozivam javnost da prijave sve nepravilnosti ako postoje na adrese Poreske uprave koje mogu naći na našoj internet stranici i telefone. Cilj Poreske uprave nije kažnjavanje, nego da stvorimo što bolje uslove u tom administrativnom dijelu da poreski obveznici što lakše izmiruju svoje obaveze – istakao je Maričić.

On je među primjere gdje građani mogu učestvovati u kontroli plaćanja poreskih obaveza i smanjenja sive ekonomije taj da se kontroliše validnost računa koji se izdaju u okviru novog postupka fiskalizacije, gdje se skeniranjem koda može vidjeti da li je validan račun koji je izdat na osnovu prometa robe i usluga, odnosno da li je evidentiran na serveru Poreske uprave.

RAD SEKTORA KROZ TRI ODЈELjENjA – ONAKO KAKO IDE UTVRĐIVANjE PORIЈEKLA IMOVINE

Maričić je naveo da Sektor za utvrđivanje porijekla imovine i posebnog poreza na imovinu organizaciono čine, a tako ide i proces utvrđivanja porijekla imovine – prvo odjeljenje za operativni rizik i analitiku, zatim drugo je odjeljenje za prethodni postupak i treće je odjeljenje za samu kontrolu.

– Mi smo u prvoj fazi tog postupka, a to je rad ovog prvog odjeljenja za operativni rizik i analitiku. Za više stotina hiljada građana Republike Srpske, fizičkih lica, koji su rezidenti u Srpskoj, izvršili smo prikupljanje svih finansijskih podataka relevantnih za utvrđivanje porijekla imovine iz institucija Srpske i zajedničkih institucija BiH. Značajan broj podataka smo dobili iz inostranstva – rekao je Maričić.

Prema njegovim riječima, to je urađeno kako bi se vidjelo da li u zakonom predviđenom roku do tri godine ima povećanje imovine, odnosno da li postoji razlika povećanja imovine u odnosu na prijavljene prihode Poreskoj upravi.

– Analizom tih prikupljenih podataka utvrđeno je 1.450 subjekata koji imaju povećanje imovine za preko 300.000 KM, što prelazi u drugu fazu postupka, a to je prethodni postupak u kojem imamo 21 poreskog obveznika. Uglavnom se u prethodnom postupku prikupljaju podaci iz inostranstva. Treba da vidimo da li je to faktički povećanje imovine koju poreski obveznik ne može dokazati kao legalan prihod ili prihod koji je oporeziv – naveo je Maričić.

On je naglasio da to ne mora značiti da je neko imao neplaćenih obaveza na osnovu tih prihoda ili da su to nelegalni prihodi, nego se na bazi svih tih podataka uđe na efikasniji način u fazu kontrole poreskog obveznika kako bi se takvom fizičkom licu dalo pravo prema propisima da učestvuje u postupku sa dokazima do kojih Poreska uprava nije mogla doći.

– Imamo dosta legalnih prihoda koji nisu oporezivani i nemamo ih u našim evidencijama – dodao je Maričić.

On je rekao da će imati kompletnu dokumentaciju kada dobiju sve očekivane podatke, te da će onda vjerovatno neko od tih fizičkih lica preći u samu kontrolu i utvrđivanje posebnog poreza, kao i utvrđivanje da li je bilo nelegalno stečene imovine.

– Sve to je složen posao i mi smo se, kako to određuje zakon, opredijelili da imamo sistemski pristup prema svim građanima Srpske, da se ne bavimo pojedincima, da isključimo svaki subjektivni odnos i da imamo objektivan pristup, te da na bazi parametara koji definišu određene rizike za pojedince na objektivan način možemo pritupiti utvrđivanju porijekla imovine – naveo je Maričić.

RTRS