Marš “Besmrtnog puka” u Banjaluci – potomci pobjednika nosili fotografije svojih predaka

Dan pobjede nad fašizmom obilježava se i u Republici Srpskoj. Marš “Besmrtnog puka” prodefilovao je ulicama Banjaluke. Potomci pobjednika i ove godine izašli su na ulice Banjaluke, noseći fotografije svojih rođaka – učesnika Velikog otadžbinskog rata.Marš je išao centralnom gradskom ulicom, od Parka Petra Kočića do Trga palih boraca, gdje su položeni vijenci na Spomenik žrtvama fašizma, a potom je uslijedilo obraćanje i umjetnički program. Učesnici marša nosili su fotografije svojih predaka koji su se borili protiv fašizma u Drugom svjetskom ratu, a, osim brojnih građana i članova SUBNOR-a, u maršu učestvovali su i predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković, potpredsjednik Narodne skupštine Srpske Anja Ljubojević, predsjednik Skupštine grada Banjaluka Ninković.

– Srpski narod je na vrijeme ustao u proteklom odbrambeno-otadžbinskom ratu i sa Vojskom Republike Srpske spriječio stradanje Srba i nije dopustio da se ponove pokolji iz Drugog svjetskog rata – poručio je izaslanik srpskog člana i predsjedavajuće Predsjedništvva BiH Boško Tomić.

Podsjetio je da je u posljednjem odbrambeno-otadžbinskom ratu dato 33.000 žrtava, vojnika i civila.

– Žrtava bi bilo mnogo više da nije bilo Vojske Republike Srpske koja je stala u odbranu naroda i teritorije – rekao je Tomić.

U ime institucija Republike Srpske vijence i cvijeće su položili premijer Republike Srpske Radovan Višković, ministri u Vladi Srpske, izaslanici predsjednika Srpske Marko Romić i Sonja Davidović, izaslanik srpskog člana Predsjedništva BiH Boško Tomić, potpredsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Anja Ljubojević.

“Veliki jubilej pobjede nad najvećim zlom prošlog vijeka”

Premijer Srpske rekao je da je 80 godina od pobjede nad fašizmom veliki jubilej pobjede nad najvećim zlom prošlog vijeka.

Višković je rekao da bi svi trebali da se zapitaju kakva bi Evropa i svijet danas bili da nacizam i fašizam nisu tada pobijeđeni.

– U toj borbi Srbi su zajedno sa Rusima podnijeli najveće žrtve, posmatrajući ukupni broj stanovnika. Bili smo među prvima koji su se suprotstavili povampirenom nacifašizmu i na neki način smo dali veliki doprinos da i sam tadašnji Sovjetski savez lakše podnese njemačke udare – rekao je Višković.

On je dodao da se danas, 80 godina od pobjede nad fašizmom, nažalost, dešava povampirenje te ideje.

– Nacifašizam je pobijeđen 1945. godine, ali kao ideja nije uništen jer postoje i dalje potomci nacista na važnim pozicijama koji i danas šalju iste poruke koje su se mogle čuti uoči i u Drugom svjetskom ratu. Prijete čak i onima koji žele da se nađu na nekoj bitnoj proslavi 9. maja – Dana pobjede nad fašizmom – rekao je Višković.

On je dodao da su Srbi imali najveće učešće u Narodnooslobodilačkom ratu na ovim prostorima, iako im i dalje u BiH i šire šalju neprijateljske poruke.

Vijence i cvijeće položile su i delegacije SUBNOR-a Republike Srpske, Vijeća naroda Srpske, poslanici u Narodnoj skupštini, predstavnici gradova i opština u Republici Srpskoj, predstavnici udruženja iz Odbrambeno-otadžbinskog rata, Trećeg pješadijskog /Republika Srpska/ puka Oružanih snaga BiH i brojni građani.

Svečani prijem i akademija u Banjaluci

U Banjaluci će povodom Dana pobjede nad fašizmom, vojni i vojno-vazduhoplovni ataše ruske ambasade u BiH Ilija Skrebnjev upriličiti svečani prijem. U obraćanju pred vojnu paradu u Moskvi, Skrebnjev je rekao da je danas poseban dan za naše bratske narode što, kaže, pokazuje i prisustvo delegacija najvišeg nivoa iz Republike Srpske na svečanim događajima u Moskvi.

Nakon prijema, u Vladi Republike Srpske u 18 časova biće održana svečana akademija na kojoj će govoriti premijer Radovan Višković, a kojoj bi trebalo da prisustvuje i potpredsjednik Vlade Srbije Ivica Dačić.

Dan pobjede nad fašizmom obilježava se 9. maja u znak sjećanja na taj datum 1945. godine kada je stupila na snagu bezuslovna kapitulacija nacističke Njemačke, čime je završen Drugi svjetski rat u Evropi, koji je u istoriji čovječanstva bio najmasovniji, a po broju ljudskih žrtava najstravičniji sukob u kojem je poginulo oko 60 miliona ljudi.