Međunarodni dan sjećanja na žrtve Holokausta obilježen u Spomen-području Donja Gradina
Međunarodni dan sjećanja na žrtve Holokausta obilježen je danas u Spomen-području Donja Gradina u Kozarskoj Dubici polaganjem vijenaca i cvijeća na spomen-obilježje žrtvama logora Jasenovac i Donje Gradine.
Vijence na spomen-obilježje nevino stradalim žrtvama koncentracionog logora Jasenovac položili su delegacija opštine Kozarska Dubica na čelu sa načelnikom Igorom Savkovićem, poslanici u Narodnoj skupštini Republike Srpske Darko Banjac, Bobana Marelj i Dragan Brdar, kao i ministar uprave i lokalne samouprave Senka Jujić.
Načelnik opštine Kozarska Dubica Igor Savković rekao je novinarima nakon polaganja vijenaca da se obilježavajući ovaj datum njeguje kulturu sjećanja ali I šalje poruka šta buduće generacije nikada ne smiju dozvoliti da se ponovi.
On je naglasio da se današnjim polaganjem vijenaca odaje počast žrtvama Holokausta, ali da se ujedno podsjeća javnost da je Donja Gradina mjesto tuge i grad mrtvih.
“Nažalost, jedan od najmračnijih perioda ljudske istorije nikada ne smije biti zaboravljen kako nam se slično ne bi ponovilo.
Današnjim polaganjem vijenaca odajemo počast žrtvama Holokausta, ali sa ovog pretužnog mjesta podsjećamo da je Donja Gradina mjesto tuge, grad mrtvih i svaki put kada dođemo ovdje da se poklonimo žrtvama jedne mračne ideologije treba da pošaljemo snažnu poruku da buduće generacije moraju da znaju istinu o brutalnoj likvidaciji nevinih djece, žena, staraca samo zato što su bili Srbi, Jevreji ili Romi i da nikada ne smiju da dozvole da se tako nešto ponovi”, rekao je Savković
On je podsjetio da je srpski narod drugi po broju stradalih u logorima u Drugom svjetskom ratu, te da Kozarska Dubica bila jedna od nastradalijih opština, a u sistemu koncentracionog logora Jasenovac postojao je poseban logor za djecu i po tome je Jasenovac jedinstven u svijetu.
“Obilježavamo ovaj datum da se istina nikada ne zaboravi, kako se nikada ne bi ponovio zločin koji se dešavao u prošlosti. Bez obzira na broj godina koje su prošle od zličina genocida, Donja Gradina je rana koja će zauvijek boljeti”, rekao je Savković.
Narodni poslanik Darko Banjac je rekao da je danas Dan sjećanja na žrtve Holokausta ali ono što se želi poručiti iz Donje Gradine je da je ovo mjesto najveće stratište srpskoga naroda, koje je dio sistema koncentracionih logora Jasenovac na 120 kilometara dužine i na oko 50 kilometara širine. Ako to tako vidimo činjenica jeste da u svim tim jamama od Jastrebarskog do Donje Gradine nalaze se stradali Srbi koji su ubijani na najzvjerskiji način”, rekao je Banjca.
On je naglasio da se u Donjoj Gradini desio srpski Holokaust.
“Mi treba da damo jednu jasnu poruku da ćemo ovo čuvati od zaborava, jer ovo je velika rana Srpskoga naroda. Puno se o ovome ćutalo, a i dan danas mi nemamo dovoljno snage da čitav svijet sazna šta se ovdje desilo”, rekao je Banjac.
On je podsjetio da je srpski narod drugi po brojnosti kada je u pitanju stradanje u logorima, a Jasenovac je jedini logor na svijetu koji je imao logor za djecu i to do 15 godina starosti.
“Moramo znati da je način ubijanja u Jasenovcu bio takav da su se čak i njemački oficiri zgražali, a moramo da znamo i da je ovdje zločinac imao i prezime. To su bili pripadnici ustaškoga pokreta, katoličke vjeroispovjesti, a tu su imali ulogu i pojedinci iz katoličke crkve. Ja bih rekao da je ovo zločin bez kazne, jer nikada niko nije osuđen na pravi način niti su počinioci pronađeni. Međutim, na nama je da se sjećamo, prije svega da odamo počast svim žrtvama Holokausta, jevrejskim žrtvama ali i da podsetimo i jasno da kažemo da je Donja Gradina srpski Holokaust gdje je učinjeno najveće stradanje srpskoga naroda”, rekao je Banjac.
On je dodao da svi Srbi treba da znaju kakvo stradanje se desilo nad njihovim precima samo zato što se nisu odrekli svoje pravoslavne vjere i srpskog imena.
“Kada vidimo da Ustavni sud ovih dana donosi sramatnu odluku, te da sramotne sudije Ustavnog suda brišu neke lekcije iz naše istorije, a vezano za Dan Republike to je smiješno. Oni moraju da znaju da mogu spaliti ili pocijepati napisanu knjigu ali da nikada neće moći uništiti ono što je u nenapisanim knjigama, činjenice koje će se s koljena na koljeno, sa oca na sina, sa djeda na unuka, prenositi kao istina o stvarnom herojstvu i istina o onima koji su stvarali Republiku Srpsku”, rekao je Banjac i dodao da je Republika Srpska stvorena, upravo, kako bi se spriječilo ponavljanje istorije.
On je dodao da nije bilo heroja proteklog odbrambeno-otadžbinskog rata, nad Srbima bi bio ponovljen zločin.
“Srbi su se digili i stvorili svoju Republiku ali prije svega odbranili svoja ognjišta i odbranili svoju slobodu. Svi to treba da znaju, a i dalje će to da piše u našim knjigama jer ne može se oteti iz grudi čoveka istorijska činjenica. Naš zadatak je da se borimo da ovo sačuvamo od zaborava i da prenosimo na buduće generacije herojsko ponašanje naših predaka koji su nam ostavili ovo sve u nasljedstvo, te nas zadužili da čuvamo svoja ognjišta, a prije svega da sačuvamo svoju slobodu”, rekao je Banjac.
Direkotor Spomen-područja Donja Gradina Tanja Tuleković podsjetila je na kolektivnu obavezu da se na nove generacije prenosi njegovanje kulture sjećanja na sve žrtave koje su stradale tokom Drugog svjetskog rata, bilo da se radi o Jevrejima, Srbima ili Romima.
“Dan sjećanja na žrtve Holokausta obilježava se u svijetu od 2005. godine u skladu sa rezolucijom Generalne skupštine Ujedinjenih Nacija, a ovdje u Spomen području Donja Gradina mi ga obilježavamo od 2016. godine nekom prigodnom izložbom ili promocijom neke knjige i ono što je jako važno jeste da na ovaj dan ovdje u Donjoj Gradini imamo polaganje vjenaca gdje se odazovu delegacije sa svih nivoa vlasti. Tim šaljemo poruku da imamo kolektivnu obavezu da se na nove generacije prenosi njegovanje kulture sjećanja na sve žrtave koje su stradale tokom Drugog svjetskog rata, bilo da se radi o Jevrejima, Srbima ili Romima”, rekla je Tulekovićeva.
Prema podacima Spomen-područja Donja Gradina, u zloglasnom logoru Jasenovac tokom Drugog svjetskog rata stradalo je 700.000 žrtava ustaškog zločina, među kojima je život izgubilo 500.000 Srba, 40.000 Roma, 33.000 Jevreja, 127.000 antifašista. U Jasenovcu je stradalo i 20.000 djece.
Generalna skupština UN je 2005. godine usvojila Rezoluciju o obilježavanju Međunarodnog dana sjećanja na žrtve Holokausta.
Za datum obilježavanja, odnosno sjećanje na milione žrtava stradalih u Holokaustu tokom Drugog svjetskog rata, izabran je 27. januar – dan kada su jedinice Crvene armije 1945. godine oslobodile najveći nacistički koncentracioni logor Aušvic. Tom prilikom oslobođeno je 7.500 zatvorenika koje su za sobom ostavili nacisti.
Danas su u Donjoj Gradini cvijeće na spomen-obilježje položilio i direktori javnih ustanova i preduzeća, kao i članovi opštinskih odbora SNSD-a- i NPS-a.