Međunarodni dan sjećanja na žrtve Holokausta obilježen u Spomen-području Donja Gradina polaganjem vijenaca i otvaranjem izložbe
Na današnji dan, prije 79. godina – jedinice Sovjetske armije iz nacističkog koncentracionog logora Aušvic – oslobodile su sedam i po hiljada logoraša. I to je bio povod da 2005. godine, 27. januar bude proglašen Međunarodnim danom sjećanja na žrtve Holokausta – nevino stradale od hladne ruke njemačkih nacista u periodu od 1941. do 1945. godine, odnosno tokom Drugog svjetskog rata.Vijence žrvama logora Jasenovac u Drugom svjetskom ratu u Spomen-području Donja Gradina danas su položili ministar uprave i lokalne samouprave Republike Srpske Senka Jujić, narodni poslanici Darko Banjac i Bobana Ćibić, delegacija opštine Kozarska Dubica na čelu sa načelnikom Radenkom Reljićem , Opštinski odbor SNSD-a i Aktiv žena ove partije, te OO NPS Kozarska Dubica.
Jasenovac je Holokaust za srpski narod kojeg prošlost opominje kolike je žrtve dao za slobodu, poručio je narodni poslanik Darko Banjac .
Banjac je ukazao da su Srbi drugi narod u svijetu po stradanju u koncentracionim logorima u Drugom svjetskom ratu, podsjetivši da je u Jasenovcu postojao logor za djecu, koji je bio jedinstven u svijetu.
“To govori o zvjerstvima koji su rađeni nad srpskim narodom”, rekao je Banjac i dodao da su Srbi postradali u koncentracionim logorima samo zato što su druge vjere i nacije.
On je naglasio da je neko bolesnog uma htio na uništi srpski narod na ovim prostorima, podsjetivši da su Srbi u NDH bili stavljeni van zakona i da su imali manja prava od životinja.”I danas smo svjeodci da to ne staje. Svako danas želi da umanji značaj ne samo srpskog narodna, nego i Republike Srpske, neshvatajući da Srpska za srpski narod znači slobodu i garant opstanka na ovim prosorima, te je stoga i borba predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika i svih koji obnašaju vlast u Srpskoj da se zaboravi sjećanje na naše stradanje i da se obezbijedi budućnost našim pokoljenjima, što je naš osnovni zadatak”, rekao je Banjac, koji je i predsjednik NPS-a.
Načelnik opštine Kozarska Dubica Radenko Raljić izjavio je da je u progonu Jevreja tokom Holokausta u nacističkim logorima stradao i veliki broj Srba, Roma i ostalih, te da se ne smije zaboraviti njihovo stradanje.
“U Donjoj Gradini, koji bila je u sistemu koncentracionog logora Jasenovac, počinjeni su masovni zločini u kojima je stradao veliki broj Jevreja i Srba”, rekao je Reljić.
On je ukazao da se mora njegovati kultura sjećanja i da su dešavanja iz prošlosti trajna opomena za budućnost.
Predsjednik Opštinskog odbora SNSD-a Igor Savković kazao je da je baveza svih nas nastaviti obiljžavati današnji datum kako se istina nikada ne bi zaboravila.
„Na području bivše Jugoslavije Donja Gradina je mjesto na kome je tokom Drugog svjetskog rata stradalo najviše Srba, Roma i Jevreja. Zbog toga ćemo mi nastaviti da obilježavamo ovaj dan, da se istina nikad ne zaboravi i ovaj zločn nikada ne ponovi. To dugujemo našim žrtvama i budućim naraštajima“, izjavio je Savković
Viši kustos u Spomen-području Donja Gradina Dejan Motl rekao je da se u ovoj ustanovi trude ovaj datum obilježiti na različite načine.
„Ove godine smo se odlučili da to bude izložba našeg saradnika, doktora istorijskih nauka Miloša Damjanovića. Autor je naš saradnik sa kojim često sarađujemo kroz naš časopis Topola koji izlazi svake godine. Sama izložba sadrži 30 biografija osoba jevrejskog porijekla koji su nastradali u Holokaustu i govori o tome koliko je teško da se utvrdi mjesto i vrijeme na kojem su pojedine žrtve nastradale“, izjavio je Motl.
Autor izložbe pod nazivom “O nekim nepopisanim žrtvama Holokausta sa prostora NDH” istoričar Miloš Damjanović obratio se danas prisutnima na izložbi putem video linka.
Građu za izložbu prikupljao je tokom višegodišnjeg rada na polju istraživanja prošlosti srpskog i jugoslovenskog jevrejstva i došao u posjed bogate i raznovrsne arhivske kolekcije, koja je rezultirala novim istoriografskim saznanjima.
Posjetioci će izložbu u Spomen području Donja Gradina moći da je pogledaju do kraja februara. Međunarodni dan sjećanja na Holokaust posebno se obilježava u evropskim zemljama u kojima je tokom Drugog svjetskog rata život izgubilo 53 miliona ljudi, među kojima gotovo 31 milion civila.