Milunović: Veoma značajno njegovanje tradicije antifašizma

Ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Duško Milunović rekao je danas da je veoma značajno njegovanje tradicije antifašizma i sjećanja na pretke i sve stradale u Narodnooslobodilačkom ratu.
Milunović je u Milića Gaju kod Kozarske Dubice prisustvovao obilježavanju Dana ustanka protiv fašizma – 27. jula 1941. godine i istakao da je to veoma značajan datum iz srpske istorije.

“Na taj datum Srbi su podigli ustanak protiv možda najvećeg civilizacijskog zla – fašizma i njegovog najmonstruoznijeg oblika ispoljavanja hrvatskog ustaštva”, rekao je Milunović obraćajući se prisutnim na tradicionalnom narodnom zborovanju.

On je podsjetio da je ustanak protiv fašizma dignut 27. jula, ali da su već ranije u Nevesinju i Hercegovini grupe ustanika oružano napale ustaške kolone da bi spriječile pokolj stanovništva.

“Najorganizovanije se pristupilo ustanku 27. jula na području Grahova, Grmeča i Kozare i tom prilikom su oslobođena određena područja. To je bio početak velike, dugotrajne i krvave borbe protiv fašizma na ovim prostorima u kojima je Krajina posebno stradala”, naglasio je Milunović.

On je dodao da su na području Krajine u borbama izginuli brojni antifašisti i partizani iz Narodnooslobodilačkog pokreta, ali da je i masovno stradalo civilno stanoviništvo, nad kojim je izvršen pokolj.

“Blizina Jasenovca dovela je do toga da je u ovim krajevima najviše stradalo civilno stanovnštvo. U tom logoru stradalo je više od 700.000 ljudi, zatim u mjestu Garavice kod Bihaća 14.500, u Šušnjarima kod Sanskog mosta 5.500 Srba i 500 Jevreja, te brojni stanovnici Novog Grada, Kostajnice i cijelog Potkozarja”, rekao je Milunović novinarima.

On je zaključio da je iz poštovanja prema stradalima značajno gajiti tradiciju antifašizma i sačuvati spomenike iz tog vremena.

Potpredsjednik Saveza udruženja boraca Narodnooslobodilačkog rata /SUBNOR/ Republike Srpske Rade Džajić istakao je da je potrebno stalno govoriti o narodnooslobodilačkoj borbi u Potkozarju i ponavljati istorijske činjenice, kako bi mlade generacije znale šta se nekada događalo u Drugom svjetskom ratu.

“Srpski narod se ipak odbranio, bez obzira što je imao velike žrtve i tim borcima i danas dugujemo zahvalnost”, rekao je Džajić novinarima.

On je Vladi Republike Srpske zahvalio za podršku i pomoć bez koje SUBNOR ne bi opstao.

Načelnik opštine Kozarska Dubica Radeniko Reljić izrazio je nadu da će u budućnosti mlađi naraštaji znati cijeniti tekovine antifašističke borbe, kao i biti upoznati o tragedijama koje su srpski narod zadesile na ovim prostorima.

“Ljudi koji ne poznaju svoju prošlost, ne znaju da koračaju u budućnost i zato smo za malo izbjegli katastrofu devedesetih godina, kada se raspadala bivša Jugoslavija”, rekao je Reljić.

On je naglasio da su Srbi tada bili jedinstveni i odbranili Republiku Srpsku, te izrazio nadu da je vrijeme ratova na ovim područjima prošlo, a da je došlo vrijeme da ljudi, bez obzira na nacionalnu ili bilo koju drugu pripadnost, žive zajedno.

Obilježavanje Dana ustanka protiv fašizma 1941. godine počelo je polaganjem vijenaca na Spomenik poginulim učesnicima Narodnooslobodilačkog rata i žrtvama fašističkog terora u Knežici.

Vijence su položili delegacija Vlade Srpske, koju su činili ministar Milunović i ministar energetike i rudarstva Srpske Petar Đokić, delegacija opštine Kozarska Dubica, predstavnik SUBNOR-a Srpske, predstavnici SUBNOR-a opština Kozarska Dubica, Prijedor i Gradiška, delegacija republičke Boračke organizacije, kao i predstavnici političkih partija,Socijalističe partije i SNSD-a iz Kozarske Dubice.

U kulturno-umjetničkom programu u Milića Gaju učestvovalo je Kulturno-umjetničko društvo “Kozara” iz Prijedora, Etno-grupa “Trag” i glumci iz Narodnog pozorišta Republike Srpske.

Dan ustanka protiv fašizma u Milića Gaju tradicionalno se obilježava u organizaciji Odbora Vlade Republike Srpske za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova, republičkog SUBNOR-a i opštine Kozarska Dubica.

Ustanak naroda protiv fašističke okupacije pokrenut je 27. jula 1941. godine na Kozari, pod vođstvom doktora Mladena Stojanovića.