Mladi zajedno u borbi za čistiju okolinu
Kroz jedinstven program “Rijeka – Jačamo veze mladih i prirode” realizovano je pet inicijativa, te brojne radionice koje su povezale mlade iz Novog Grada, Prijedora, Bosanskog Petrovca i Bihaća, istaknuto je na završnoj konferenciji koju je u Banjaluci organizovalo Udruženje “Green Team” iz Novog Grada.
Kako su u petak na ovoj konferenciji istakli predstavnici Udruženja, na ovaj način proslavljaju uspjehe mladih koji su zajedno s njima radili čitavu godinu, ali se i prisjećaju uspjeha koje su postigli kroz program “Rijeka”.
Mario Crnković, predsjednik Udruženja “Green Team”, pojašnjava da je program “Rijeka” pilot-projekat jedinstven u BiH, tokom kojeg su dali sve od sebe da povežu mlade iz različitih lokalnih zajednica, a kako bi zajedno radili na društveno korisnim i ekološki odgovornim inicijativama. “Ali, prije svega, da budu dio edukativnih procesa, koji će danas-sutra pomoći njima i njihovim lokalnim zajednicama. Osvrnuli smo se i na sve što je radio ‘Green Team’ u prethodnoj godini, aktivnosti čišćenja, kao i na više od 18 edukativnih radionica u vrtiću u Novom Gradu, ali, naravno, i na slučaj “Trgovska gora”, kojem smo se posvetili posljednih osam godina. To nije projekat, već nešto što radimo svaki dan i na šta smo ponosni”, rekao je Crnković.
Dodaje da je tokom ovog programa realizovano pet inicijativa, koje su povezivale različite lokalne zajednice poput Novog Grada i Dvora kroz edukativne aktivnosti, te osnovnih škola, kao i povezivanje mladih iz Bosanskog Petrovca i Bihaća, koji su zajedno čistili planinu Oštrelj.
“Imali smo aktivnosti i u Prijedoru, gdje su okupljeni mladi iz Republike Srpske, koji su radili na podizanju svijesti zaštite životne sredine. Posebno mi je bilo drago kad smo obilježavali Međunarodni dan voda, a kada smo okupili mlade iz Novog Grada i Prijedora, i pokazali im da proces učenja može biti zanimljiv”, dodaje Crnković.
Napomenuo je da priča oko Trgovske gore nije završena niti će biti sve dok Hrvatska ne odustane od katastrofalne ideje da se odlažu radioaktivni i drugi opasni otpadi na samo kilometar od rijeke Une.
“Naši zahtjevi ka bh. institucijama su da se aktivira naša diplomatija, jer riječ o Trgovskoj gori mora ići u sve zemlje u kojima imamo predstavništva. Ni naša akademska zajednica nije dovoljno aktivirana i te ljude treba podržati. Imamo kvalitetne ljude koji mogu praviti studije i naučnoistraživačke radove, kako bi na pravi način argumentovali ono što građani tvrde. Ubrzo će Hrvatska objaviti Studiju uticaja na životnu sredinu, i to je trenutak da BiH da mišljenja zajedno sa stručnom javnosti. Već znamo da Hrvatska ne odustaje od svojih namjera i da će fingirati da studija bude pozitivna, a nakon toga će građani podizati tužbe”, istakao je Crnković.
Boris Mišić iz Kozarske Dubice, učenik devetog razreda OŠ “Vuk Stefanović Karadžić”, kaže da je bio jedan od volontera koji je učestvovao u projektu vanjske učionice, koju koriste svi građani ove opštine.
“Obilježavali smo drveće u školskom dvorištu, farbali letvice i učionice uz pomoć nastavnog osoblja. Prvi put sam bio u ovako velikom projektu i zaista sam se osjećao korisno. Nastaviću i dalje sa volonterskim radom”, poručio je Mišić.
I Jelena Pilipović, učenica SŠ “Đuro Radmanović” iz Novog Grada, bila je učesnica ekološke sekcije, tokom koje su radili razne projekte na očuvanju ekologije i rijeke.
“Čast mi je što smo imali priliku da učestvujemo u jako važnom projektu za našu sredinu. U okviru sekcije smo radili na pošumljavanju i očuvanje naše rijeke, obale, te čišćenje, tako da smo zadovoljni”, rekla je Pilipovićeva.
Izvor i foto:Nezavisne novine