Na oglednim parcelama prinosi kukuruza 11-12 tona po hektaru
Iako su zbog pandemije virusa korona i ove godine izostali „Dani polja kukuruza“ manifestacija koju tradicionalno u saradnji sa Ministarstvom poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske, na svojim parcelama organizuje dubičko preduzeće“ Jelena“, danas je obavljena berba kukuruza na oglednoj parceli od 5 hektara na kojoj su zasijana 44 hibrida iz 12 selekcijskih kuća.
Prinosi u ratarstvu u velikoj mjeri zavise od izbora sortimenta koji se gaji, kako bi domaći poljoprivrednici bili što uspješniji, a njihova proizvodnja ekonomičnija, resorno ministarstvo već godinama postavlja oglede kojima ispituje sorte i hibride pogodne za domaće oranice i agroekološke uslove na ovim područjima.
Lokaliteti na kojima se postavljaju ogledi biraju se pažljivo s ciljem da svaki od njih predstavlja tipično proizvodno područje tog kraja, na osnovu čijih rezultata proizvođači lakše i sa što manje grešaka biraju sortimente koje gaje na svojim njivama.
Viši stručni saradnik za oglede u Resoru za pružanje stručnih usluga u poljoprivredi Aleksandar Majkić je rekao da su prvi rezultati sa ogleda preduzeća „Jelena“ u Lipovoj Gredi veoma dobri .
„Na ovom lokalitetu i području Kozarske Dubice , konkretno na imanju preduzeća „Jelena“, stanje je više nego zadovoljavajuće , s obzirom na sušu koja je zadesila kompletnu Republiku Srpsku i šire. Prvi rezultati koje imamo su veoma dobri , nakon što smo skinuli tek nekoliko hibrida prinosi suvog zrna su 11 – 12 tona po hektaru , što je više nego dobro“, naveo je Majkić.
On je naglasio da su , osim kvalitetnog zemljišta, tome doprinijele agrotehničke mjere koje su primijenjene po normama i na vrijeme.
„Dani polja kukuruza“ su i ove godine izostali , manifestacije na način kako smo se navikli nije bilo, izostalo je okupljanje i druženje poljoprivrednih proizvođača i stručnjaka, ali mi moramo da završimo posao koji radimo zajedno sa ministarstvom“,kazao je vlasnik „Jelene” Marko Vlajsević.
On je rekao da rezultati berbe nisu loši s obzirom na to da je iza nas sušna godina, da je bilo par toplotnih udara i da više od mjesec i po dana nije bilo kiše.
„Ove godine se pokazao značaj agrotehnike , mi smo prošle godine u decembru pođubrili planirane površine i uzorali zimsku brazdu koju smo zatvorili na vrijeme u martu i kukuruz posijali u aprilu, tako da je u zemlji bilo dovoljno vlage za uspješno nicanje, što se odrazilo i na prinose“,kazao je Vlajsević i dodao da tako savjetuju i svoje kooperante.
On je rekao da su cijene đubriva znatno povećane, navodeći da je sada nabavna cijena 100 kilograma uree u Kutini 204 KM , a prošle godine je bila oko 60 KM, dok je za 7x20x30 miješano đubrivo 110 KM nabavna cijena, a lani je bila oko 90 KM.
„Rastu cijene repromaterijala ,ali raste i cijena kukuruza koja je sada 45 feninga,a prošle godine je bila 30 feninga, tako da će naši poljoprivrednici ove godine nešto i da zarade ,a kako će biti naredne neizvjesno je“, rekao je Vlajsević.
On je naveo da u „Jeleni“ vrše prijem kukuruza svakodnevno od 7 do 23 časa i da su do sada na sušenje i skladištenje zaprimili 10.000 tona sirovog zrna.
Berba kukuruza u našoj opštini je u jeku, a jesenju sjetvu koja se polako odvija na domaćim oranicama mogle bi ugroziti rekordno visoke cijene repromaterijala, na prvom mjestu mineralnih đubriva.
“Mi i dalje radimo ugovore za sjetvu pšenice , za tri naše sorte graindor, tenor ,te izalko za koji u otkupu dajemo 10 posto veću cijenu i mislim da će žitaricama sljedećeg ljeta biti dobra cijena , tako da proizvođačima preporučujem da siju pšenicu“, kazao je Vlajsević.
On je rekao da „Jelena“ na ugovor daje sjemensku pšenicu po cijeni od 1 KM, a za one koji odmah plaćaju rabat od 10 posto .
„Zbog nestabilnih cijena, ove sezone đubrivo ne dajemo na ugovor , a za plaćanje u kukuruzu dajemo 5 posto rabata“, pojasnio je Vlajsević.