Na sceni Doma kulture predstavu “Flora Sends” odigrala Tatjana Kecman
U susret Danu državnosti Srbije u Domu kulture u Kozarskoj Dubici večeras je u izvođenju glumice Tatjane Kecman odigrana istorijska monodrama o slavnoj Flori Sends, britanskoj bolničarki i odlikovanom pripadniku srpske vojske za vrijeme Prvog svjetskog rata.
Kecmanova, koja je autor teksta i režiser, istakla je da treba mnogo energije za iznošenje lika Flore Sends, žene vrlo avanturističke prirode za ono vrijeme, a koja je bila i prva žena taksista u Srbiji.
„Moja Flora je nastala, otprilike 2018.godine, na prijedlog moje prijateljice, koleginice Vesne Stanković koja je uradila monodramu Milunka Savić sa kojom je osvojila brojne nagrade. Ona mi je rekla da ja imam tu energiju i da mogu da iznesem lik Flore na scenu“, pojasnila je Kecmanova.
Istakla je da joj nije bilo lako jer nije neko ko je naviknut na istorijske monodrame i naracije, već na dramske situacije, ali i da se usudila i napravila tu predstavu.
„Ono što mene vezuje za Floru, zbog čega je ja volim, a Vesna predložila da radim, jeste ta njena energija “, kaže Kecmanova i ističe da je Sendsova voljela srpski narod i Srbiju što je i dokazala zajedno sa njima dijeleći golgotu Prvog svjetskog rata, pri tom više puta ranjavana.
Iako se glumom bavi od malih nogu, šira javnost zapazila je Tatjanu Kecman kada se u filmu „Dara iz Jasenovca“ pojavila u ulozi časne sestre. Rođena je 1969. godine u Bihaću, a pred kamere je prvi put stala u seriji „Osma ofanziva“, snimljenoj krajem sedamdesetih. Studije glume je započela u Sarajevu, a diplomirala u Beogradu, u klasi profesora Vladimira Jevtovića.
Prije nego što je snimila „Daru iz Jasenovca“ gledali smo je u serijama „Ubice mog oca“, „Vojna akademija“, „Žigosani u reketu“, a u ulozi Flore Sends Dubičani su imali priliku da je gledaju zahvaljujući Opštini Kozarska Dubica i Centru za informisanje i kulturu koji su organizovali gostovanje beogradske glumice sa ovom monodramom.
„U našoj organizaciji i Opštine Kozarska Dubica, a u povodu obilježavanja Dana državnosti Srbije večeras je ova izuzetna pozorišna predstava“, kazala je direktor Centra za informisanje i kulturu Dijana Kondić i istakla da je veliko zadovoljstvo ugostiti Tatjanu Kecman u ulozi Flore Sends.
Ona je navela da su zahvaljujući saradnji rukovodstva Republike Srpske i Srbije, na čelu sa Miloradom Dodikom i Aleksandrom Vučićem, u Kozarsku Dubicu u prethodnom periodu stigli značajni projekti i i da je ovo jedan način zahvalnosti za sve ono što je Srbija uradila za našu opštinu i njene građane.
„Jedan od tih projekata jeste i rekonstrukcija zgrade Centra za informisanje i kulturu koja je stradala u zemljotresu i ja koristim priliku, kao rukovodilac preduzeća, da u ime kolektiva i svoje lično ime još jednom zahvalim na svemu što su uradili i uputim iskrene čestitke građanima Republike Srbije i rukovodstvu Srbije povodom Dana državnosti“, rekla je Kondićeva.
Kada je riječ o predstavi, ona je istakla da ima veliki značaj za njegovanje kulture sjećanja .
„Tim povodom mi smo dio ulaznica dostavili Srednjoškolskom centru „Nikola Tesla“ kako bi učenici imali priliku prisustvovati ovom kulturnom događaju, a nismo zaboravili ni da je danas Dan boraca Odbrambeno-otadžbinskog rata , te smo za boračku populaciju dio ulaznica dostavili Opštinskoj boračkoj organizaciji“, kazala je Kondićeva.
Preporučujući svima koji su u prilici da pogledaju predstavu Flora Sends, ona je istakla da način na koji je Tatjana Kecman interpretirala lik Flore, na osnovu autentičnih izjava i biografije ove hrabre žene, predstava zaslužuje svaku pažnju.
Kondićeva je zahvalila načelniku opštine Radenku Reljiću koji je omogućio organizaciju ovog kulturnog događaja, kao i Dubičaninu Jovi Dobriću koji je, takođe, podržao događaj.
Flora Sends rođena je 22. januara 1876. godine u okrugu Jork, u Engleskoj, a u Srbiju je stigla na početku Prvog svjetskog rata kao dobrovoljna bolničarka.
Osnovala je fond u Engleskoj i skupivši oko 2.000 funti kupila 120 tona sanitetskog materijala i dopremila ga u Srbiju. Prijavila se u redove srpske vojske i za iskazanu hrabrost u borbi postala prva strankinja koja je dobila najviše srpsko vojničko odlikovanje – Karađorđevu zvijezdu.
Nakon rata proizvedena je u čin rezervnog pješadijskog potporučnika. Za hrabrost pokazanu u ratu odlikovana je Zlatnom medaljom za hrabrost, Karađorđevom zvijezdom i Albanskom spomenicom.
Ovom događaju u povodu Dana državnosti Srbije prisustvovalo je predsjednik Opštinskog odbora SNSD-a Igor Savković, te predsjednik Skupštine opštine Vladimir Rokić, funkcioneri Opštinske uprave i javnih ustanova, te predsjednik SPiK “Prosvjeta” Zoran Sinkić.