Naučni rad o Trgovskoj gori: Izgradnja nukleranog odlagališta vodila bi zagađenju vazduha, zemljišta i vode

Eventualnom izgradnjom objekata za zbrinjavanje radioaktivnog otpada na Trgovskoj gori došlo bi do zagađenja vazduha, zemljišta, podzemnih i površinskih voda, zaključak je naučnoistraživačkog rada “Opasnosti od izgradnje Centra za zbrinjavanje radioaktivnog otpada na lokaciji Čerkezovac, Trgovska gora, Hrvatska”.

Draženo Bjelić sa Tehnološkog fakulteta banjalučkog Univerziteta, prezentujući naučno-istraživački rad u Administartivnom centru Vlade Republike Srpske, izjavio je da se rijeka Una i zaštićeno područje nalazi svega 850 metara od planirane lokacije za izgradnju ovog objekta, kao i podzemni rezervoari za snabdijevanje vodom za piće opštine Novi Grad.

Bijelić je rekao da bi eventaulna izgradnja ovakvog objekta na Trgovskoj gori imala i ekonomski uticaj na prilike u regiji, jer bi došlo do migracije stanovništva i stagnacije razvoja turizma.

Pomoćnik ministra za pitanja zaštite životne sredine u Ministarstvu za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske Duško Solomun rekao je da je pitanje Trgovske gore prioritetan problem od egzistencijalnog značaja za oko 250.000 stanovnika.

Naveo je da je ovo zajednički problem Republike Srpske i FBiH, zbog čega se mora voditi konstantna borba da Hrvatska odustane od izgradnje ovog objekta.

– Hrvatska je zatvorila sva svoja vrata za rješavanje ovog problema bez obzira na sve konvencije i međunarodna pravila. Sada se očekuje da Hrvatska izađe sa studijom uticaja na koju ćemo dati odgovor i pokušati da ne dođe do izgradnje tog objekta – rekao je Solomun.

Prezentaciju je organizovalo Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske.