Nevrijeme obralo voće pod Prosarom i Kozarom

Iz dana u dan sve je više dubičkih poljoprivrednika koji prijavljuju štetu od olujnog nevremena i grada, u pojedinim djelovima opštine voćnjaci i usjevi su totalno uništeni.

Takvo je stanje u zasadima jabuke i kruške kod Bore Mećave u Vlaškovcima, rod na četiri hektara je totalno uništen. Plodovi su na zemlji, a ono što je ostalo na granama oštećeno je od grada koji je u dva navrata zahvatio ovo područje, u subotu je gotovo 30 minuta padao grad veličine kokošijeg jajeta.

„Stanje je katastrofalno, šeta je stopostotna, nema ništa, sve je pocijepano, uništeno, totalna šeta“, kaže Mećava.

On je rekao  da je njegov voćar u četrnaestoj godini kada bi trebao da daje najbolji urod.

„Sada mu je puni rod i prinosi su trebali da budu dobri, međutim ništa nije ostalo. Što nije na zemlji, led je uništio na granama i nikakvo tretiranje  ne bi pomoglo da se sačuva bar nešto za industriju. Uništen je list, grane, sva oštećenja su vidljiva i desila su se u najgore vrijeme, kada plod nije upotrebljiv nizašta“, kaže Mećava.

Ističe da je zbog oštećenja na deblu i granama upitan urod i za sljedeću sezonu.

„Pred nama je sada ogroman posao, sve treba obrati i pokupiti sa zemlje, jednostano sve treba ukloniti zbog štetočina i bolesti, a kako ćemo to uraditi ni sam ne znam“,  razočarano konstatuje Mećava.

Ni ovaj voćar nema osigurane zasade, ni zaštitne mreže, ne isplati se kaže.

„Štetu u poljoprivredi od olujnog nevremena i grada u Kozarskoj Dubici do jutros je opštinskom Odjeljenju za poljoprivredu prijavilo oko 70 poljoprivrednih proizvođača“, kazao je načelnik ovog resora Duško Bodilović koji je jutros obišao zasade Bore Mećave u Vlaškovcima i uvjerio se u razmjere štete kod ovog voćara.

„Štetu uglavnom prijavljuju voćari sa ovog područja koje je nevrijeme zadesilo u subotu, to je područje Vlaškovaca, Aginaca, Bjelajci i Sreflije, Kadin Jelovac, odnosno  dio opštine pod Prosarom i Kozarom“, navodi Bodilović.

On je rekao da  je do sada najviše prijava o šteti stiglo od voćara, ali i da povrtlari iz Ravni prijavljuju štetu.

„Do sada je zaprimljeno više od 60 prijava, a sigurno će ih biti još, tako da molimo proizvođače za strpljenje  oko izlaska Komisije za procjenu štete na teren. Prijave se još uvijek zaprimaju u velikom broju, pa pozivam poljoprivrednike da do kraja ove sedmice izvrše prijavu štete, kako bi Komisija mogla izaći na teren sljedeće sedmice i izvršiti procjenu“, rekao je Bodilović.

On je istakao da su na području naše opštine štete ogromne  i da je riječ o milionskom iznosu s obzirom na to da se radi o velikim površinama na širem području opštine.

Podsjetio je da to sve prevazilazi mogućnosti opštinskog budžeta za nadoknadu  štete, ali  i  da je iz Vlade Republike Srpske najavljeno da će ovih dana razmotriti situaciju na terenu, a shodno tome i mogućnost nadoknade ili nekakvog drugog modaliteta pomoći poljoprivrednim proizvođačima.

Zahtjev za procjenu štete podnosi se opštinskoj Komisiji za procjenu štete u poljoprivredi u šalter sali opštine Kozarska Dubica svakim radnim danom od 7.30 do 15.00 časova.

Kozarsku Dubicu je 19. jula zahvatilo jako olujno nevrijeme, praćeno jakim vjetrom i gradom, u kojem je pričinjena znatna materijalna šteta na elektro-mreži, automobilima, pomoćnim objektima, voćnjacima i usjevima, a nevrijeme praćeno gradom zahvatilo je dubička sela i 22. jula i nanijelo štete na usjevima kukuruza i u voćnjacima.

Katastrofalnu situaciju u poljoprivredi moglo bi pogoršati i nevrijeme koje meteorolozi najavlju za danas i sutra.