Njegovanje kulture sjećanja važno da se zlo ne ponovi: Promovisana knjiga Milana Ljepojevića
– U knjizi imamo imena poginule djece sa područja BiH, tačnije 8.030 imena djece do 14 godina, stradala u jasenovačkim logorima, od toga na Kozarska Dubica i Gradiška otpada oko 5.500 hiljada. Ovo nije potpun spisak, samo je to jedan dio, jer nismo došli do potpunog spiska – rekao je Ljepojević.
Prema njegovim riječima, njegovanje kulture sjećanja važno je da se zlo ne bi ponovilo, a ne iz neke osvetoljubivosti. Neka sela su napuštena kao njegovo rodno selo.
– Za moje potkozarsko selo Miloševo brdo u ovoj knjizi imaju 152 imena djece do 14 godina, a danas u školi gdje sam ja učio prva slova nema nijednog djeteta – rekao je Ljepojević i dodao ako se zlo ne evidentira, obično je pravilo da se ono ponovi.
Jedan od recenzenata knjige Milan Blagojević kazao je da ova knjiga dokumentarističko djelo podijeljeno na šest cjelina, gdje se izdvajaju dva dijela.
– Posebno je značajna cjelina o monstruoznom zločinima nad djecom u logorima Jastrebarsko, Sisak i Jasenovac tokom Drugog svjetskog rata u NDH, a drugi dio je onaj posvećen diktatorskom i tiranskom sistemu vladanja razvijenom u BiH, od potpisivanja Dejtonskom mirovnog sporazuma do danas koji je diktatura OHR- izma – rekao je Blagojević.
Promociji su prisustvovali iguman manastira Moštanica Sergije, načelnik opštine Kozarska Dubica Radenko Reljić, direktor Centra za informisanje i kulturu Dijana Kondić, Aktiv mladih OO SNSD-a Kozarska Dubica, mlada glumica iz naše opštine Biljana Čekić i brojni drugi.